Dobiegł końca kolejny projekt realizowany z myślą o seniorkach i seniorach z Legionowa oraz powiatu przez Fundację Pracownia Kompetencji. Dla wielu z nich ów koniec stał się zarazem początkiem samodzielnej, ekscytującej przygody z Internetem i światem nowoczesnych technologii. Uczestniczki i uczestników działań FPK przeprowadził po nim projekt „@ktywnosc i wiedz@ – Nowoczesne Media w życiu codziennym”, dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Rozwijać się, zdobywać nowe umiejętności, warto zawsze i w każdym wieku. Również w tym określanym potocznie jako „trzeci”. Ostatnio, w świecie odmienionym przez skutki pandemii koronawirusa, taki informatyczny upgrade stał się dla części seniorów wręcz konieczny. Dostrzegli to ludzie z Fundacji Pracownia Kompetencji i poprzez swój nowy projekt zaproponowali im pomoc w otwarciu drzwi do wirtualnej rzeczywistości. – On wyszedł z bardzo realnej potrzeby, najogólniej rzecz ujmując, covidowej. Pandemia zamknęła starszych ludzi w domach i często odcięła ich od świata. Obserwowaliśmy wśród naszych byłych podopiecznych, jak te dawniej „nakręcone” na działanie osoby gasną w oczach. Było z nimi coraz gorzej, a cała energia włożona w zachęcanie ich do aktywności zaczęła iść na marne. Dlatego musieliśmy coś z tym zrobić – mówi Klaudia Rukszan, wiceprezeska legionowskiej Fundacji Pracownia Kompetencji.

To „coś” szybko przybrało przybrało postać projektu pod nazwą „@ktywnosc i wiedz@ – Nowoczesne Media w życiu codziennym”. Jego twórcy postawili sobie dwa główne, obliczone na zrealizowanie w ciągu siedmiu miesięcy cele: podniesienie kompetencji cyfrowych 32 osób w wieku 60+ z Legionowa i okolic, a także kształtowanie u nich postaw sprzyjających efektywnemu wykorzystywaniu nowych technologii w życiu codziennym. Projekt ruszył 1 czerwca i trwał do 31 grudnia 2022 r. Brali w nim udział uczestnicy wcześniejszych działań FPK oraz ludzie całkiem nowi, również tacy po 70, a nawet po 80 roku życia!

Były w tym gronie osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, jak też deklarujące ograniczenia mobilności spowodowane chorobami wieku starszego. Połączyła ich jednak chęć wzbogacenia życia o wiedzę, która pomoże im prze(t)rwać pandemiczną apatię. – Naszą ofertę zaprojektowaliśmy w sposób znoszący bariery funkcjonalne, dzięki czemu jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną: słabowidzących i niedosłyszących, z dysfunkcją ruchu – poruszających się na wózku, o kulach i z ograniczeniami kończyn górnych, czy też cierpiących na przewlekłe choroby wewnętrzne. Bez względu na to, czy są to osoby samotne, czy pozostające w związkach, każda z nich, niezależnie od wykształcenia i sytuacji ekonomicznej, miała silną motywację do udziału w projekcie – podkreśla Agnieszka Żychalak, prezeska Fundacji Pracownia Kompetencji. Jej animatorzy do dzieła przystąpili z rozmachem. Zaplanowali dla grupy docelowej: 64 godz. zajęć komputerowych, 320 godz. warsztatów „Nowoczesne Media w życiu codziennym”, 64 godz. warsztatów „Bezpieczny senior w sieci” i 128 godz. indywidualnych konsultacji z zakresu IT/AGD. Łącznie, w przeliczeniu na osobę, było to aż 132 godz. dydaktycznego wsparcia. Głównie w oparciu o praktykę i systematyczne powtarzanie nabytych umiejętności. – Użyczyliśmy seniorom i seniorkom kupione w poprzednich latach tablety. Chodziło o nauczenie ich m.in. korzystania z elektronicznej bankowości, aplikacji ZUS, lecz także zakładania Karty Pacjenta czy platformy ePUAP. Chcieliśmy też przekonać naszych podopiecznych, że Internetu nie trzeba się bać, a przy okazji podpowiedzieć im, jak korzystać z nawigacji i rozpoznawać fake newsy, bo to może uchronić ich w przyszłości przed negatywnymi emocjami – wylicza Klaudia Rukszan. Po czym dodaje: – Jeśli nastąpi kolejny lockdown, nasi seniorzy będą już na niego przygotowani.

W trakcie trwania projektu „@ktywnosc i wiedz@ – Nowoczesne Media w życiu codziennym” uczyli się oni tylko tego, co naprawdę w cyfrowym świecie się przydaje. Dlatego na zajęciach komputerowych nikt nie opowiadał im o hardware’ach, software’ach i gigabajtach. Dowiedzieli się za to, jakie profity przynosi korzystanie z komputera, tableta i smartfona oraz jak się do tych urządzeń „dobrać”. Zakres i wymiar czasowy warsztatów oszacowano na podstawie wieloletnich doświadczeń w pracy z osobami 60+ oraz ewaluacji poprzednich działań FPK. Z kolei warsztaty „Nowoczesne Media w życiu codziennym” zapoznały uczestników z możliwościami, jakie płyną z korzystania z technologicznych nowinek, np. z teleopieki. Stąd nauka szukania i filtrowania informacji: rozkłady jazdy, kupony rabatowe, przepisy kulinarne, poczta elektroniczna, zakupy online, e-kultura i e-edukacja, potrzeby duchowe i dbanie o zdrowie, rozwijanie hobby i stosunki towarzyskie (Facebook), planowanie podróży i ćwiczenie umysłu poprzez gry typu sudoku, puzzle, pasjans czy kulki. Nie sposób było się nudzić!

Aby sieciowej aktywności nikt nie przypłacił zdrowiem ani materialną stratą, ważnym elementem projektu były warsztaty „Bezpieczny senior w sieci”. – Termin „bezpieczeństwo” rozumiemy szeroko: nie tylko w zakresie ekonomicznym, ale też informacyjnym, związanym z fake newsami i teoriami spiskowymi, oraz psychologicznym. Tu przykładem może być tzw. mowa nienawiści. Pokazywaliśmy, w jaki sposób zgłaszać podejrzane treści, jak korzystać z podstawowych narzędzi weryfikowania informacji, uczyliśmy bezpiecznego zachowania w sieci, a także zasad skutecznego reagowania na mowę nienawiści – opowiada Sylwester Żychalak, wiceprezes FPK. Eksponując zarazem ważną rolę indywidualnych konsultacji z obsługi sprzętu IT i AGD. – Okazało się bowiem, że wśród osób 60+ jest olbrzymie zapotrzebowanie na tego typu wsparcie, gdyż nie o wszystko mają one odwagę pytać podczas warsztatów czy spotkań. W każdym przypadku staraliśmy się znaleźć odpowiedź na nurtujące uczestników kwestie i przekonać ich, że to, co przy pierwszym kontakcie wydaje się skomplikowane, szybko można oswoić i polubić.

W ten oto sposób kolejna grupa mieszkańców oraz mieszkanek Legionowa i powiatu otrzymała narzędzia pozwalające im obronną ręką wyjść z technologicznej izolacji. A jednocześnie w jesieni życia otworzyć się na nowe doznania i możliwości, które w wielu aspektach uczynią z niej kwitnącą atrakcjami wiosnę.

Projekt „@ktywnosc i wiedz@ – Nowoczesne Media w życiu codziennym” jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025. Jego głównym celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych seniorów/ek oraz kształtowanie postaw sprzyjających wykorzystywaniu nowych technologii w życiu codziennym. Całkowita wartość projektu: 133.015 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 120.765 zł.