fot. www.urzad.info.pl

Płacenie podatków bez wątpienia znajduje się w czołówce obowiązków tyleż nielubianych, co koniecznych. I to się raczej nie zmieni. Skoro więc już trzeba je odprowadzać, urzędy skarbowe starają się tę czynność Polakom ułatwiać. A w dzisiejszych czasach najprościej to zrobić, łapiąc ich do wirtualnej sieci.

Dzięki rozwojowi oraz powszechności Internetu coraz więcej spraw podatnicy mogą załatwić bez konieczności odwiedzania siedziby fiskusa. Mogą i chętnie z takiej opcji korzystają, także w Legionowie i całym powiecie. – Usługa e-Urząd Skarbowy została wprowadzona ponad rok temu i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Umożliwia ona podatnikom załatwienie wielu spraw online, bez wychodzenia z domu, na dowolnym urządzeniu i przez całą dobę, siedem dni w tygodniu – mówi Irmina Kociszewska z Urzędu Skarbowego w Legionowie. Jak podkreślają urzędnicy, w wirtualnej ofercie skarbówki jest już dostępnych ponad 20 usług. Przy czym fiskus nie powiedział jeszcze w tej kwestii ostatniego słowa. – Najpopularniejszą z nich jest Twój e-PIT, czyli możliwość złożenia zeznania podatkowego. Coraz większą popularnością cieszy się również możliwość otrzymania zaświadczenia o dochodach, jak również o niezaleganiu w podatkach. Wydanie takiego zaświadczenia na wniosek złożony w e-Urzędzie Skarbowym można otrzymać od ręki i nie jest przy tym pobierana opłata skarbowa.

I tak już szeroką paletę wirtualnych usług fiskus wciąż, jak wcześniej wspomniano, stara się powiększać. Jedną z takich nowości jest działająca od lipca tego roku funkcjonalność pod nazwą e-Korespondencja. A w kolejce z niecierpliwością czekają następne. – Do końca bieżącego roku planujemy wdrożenie czterech nowych usług w e-Urzędzie Skarbowym. Są to: możliwość przeglądania deklaracji podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od towarów i usług, podatku od czynności cywilno-prawnych, podatku od spadków i darowizn, jak również karty podatkowej. Drugą z nowości ma być możliwość podglądu sald i rozliczeń we wszystkich podatkach, nowe funkcjonalności dla komorników, jak również konto organizacji, czyli konto elektroniczne, między innymi dla spółek – wymienia Irmina Kociszewska. Ponadto urzędnicy skarbówki pracują nad możliwością logowania się z e-Urzędu Skarbowego na strony poszczególnych banków. Pozwoli to klientom uregulować podatek od razu po wysłaniu zeznania podatkowego. W 2023 roku planowane jest również umożliwienie im dokonywania płatności Blikiem. Krótko mówiąc, informatyzacja na całego.

Pojawia się jednak pytanie, co z podatnikami preferującymi tradycyjny, „analogowy” model relacji urząd – obywatel? O nich też, jak się okazuje, fiskus pamięta. – Chociaż e-Urząd Skarbowy to rozwiązanie dostępne dla wszystkich, pozwalające na wygodne i bezpieczne załatwianie spraw w dogodnym dla siebie czasie i miejscu, nie zapominamy także o klientach, którzy wolą przyjść do urzędu skarbowego osobiście. Przygotowaliśmy dla nich usługę „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” dostępna na stronie www.podatki.gov.pl, można ją również umówić telefonicznie w wybranym przez siebie urzędzie – dodaje przedstawicielka US w Legionowie.

Jak zatem widać, płacenie podatków staje się coraz łatwiejsze i bardziej komfortowe. Biorąc pod uwagę, że uniknąć tej czynności generalnie się nie da, dobre i to…

Poprzedni artykułStrzelająca młodzież
Następny artykułKowalczyk za Kowala
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.