Początek nowego roku, a nawet nowej dekady, to dobry moment, żeby coś zmienić w swoim stosunku do środowiska naturalnego i zacząć działać trochę inaczej. Bo małe zmiany wprowadzane w życie przez każdego z nas mogą zaowocować dużymi efektami o ile tylko znajdzie się dostatecznie wiele osób, które zechcą im poświęcić nieco uwagi. A można to zrobić co najmniej na 21 sposobów.

Przeciwdziałanie zmianom klimatu, walka z zanieczyszczeniem środowiska i konieczność ograniczenia nadmiernego zużycia różnych zasobów to jedne z głównych współczesnych wyzwań. Problemy te wymagają działań o globalnej skali, ale w ich rozwiązywaniu jest też miejsce dla nas. Każdego dnia mamy wiele możliwości, by swoimi działaniami wesprzeć Ziemię, ograniczyć ślad, jaki zostawiamy po sobie w środowisku naturalnym. Z tą myślą, firma Procter & Gamble, która w swojej działalności poświęca wiele uwagi ochronie i poprawie stanu środowiska naturalnego, podpowiada wszystkim 21 całorocznych postanowień na rzecz planety. – Każdy z nas na co dzień korzysta z wody, energii, „produkuje” śmieci. Każdy może zatem, wprowadzając niewielkie zmiany w swoim sposobie działania, pomóc Ziemi. Takie zmiany są często zaskakująco łatwe, ponieważ w większości są to działania nie wymagające od nas większego wysiłku. A gdy już zaczniemy praktykować życie w sposób zrównoważony, to sami możemy stać się jego ambasadorami i edukować w tym zakresie innych – mówi Małgorzata Mejer, dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej Procter&Gamble w Europie Centralnej.

Akcja „21 całorocznych postanowień na rzecz planety”, to kolejna propozycja w ramach zobowiązania firmy dotyczącego dwóch tysięcy dwudziestu jeden Dobrych Działań na 2021 rok, ogłoszonego w związku z kampanią „Lead with Love”. Pierwszym była fala międzynarodowej pomocy, wspierającej walkę z pandemią COVID 19, zorganizowana pod koniec ubiegłego roku. W ramach akcji, dzięki swojej sile i zasięgom, P&G chce zachęcić do wspólnego wysiłku na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Sprzyja temu czas, jakim jest początek roku, kiedy to zwykle podejmujemy najwięcej ważnych decyzji i ustalamy zobowiązania wobec samych siebie. Dlatego też proponowana lista przyjęła formę noworocznych postanowień, które szybko mogą stać się utrwalonymi nawykami. Mogą i powinny.

21 postanowień na rzecz planety

 1. Mniej wody na co dzień. Szybki prysznic zamiast kąpieli, podczas mycia rąk woda może lecieć tylko podczas moczenia i spłukania dłoni. A przy myciu zębów można używać kubka.
 2. Pranie – tylko w krótkich cyklach i przy niskich temperaturach. Pozwala to zaoszczędzić wodę i energię potrzebną do jej podgrzania, a dzięki właściwym środkom do prania ubrania mogą być tak samo dobrze uprane jak przy praniu dłuższym oraz w wyższej temperaturze. I na dłużej pozostać w dobrym stanie.
 3. Niech żyje zmywarka! Dzięki niej można zaoszczędzić mnóstwo wody. W jednorazowym cyklu zmywarka zużywa ok. 13 l wody, podczas gdy w trakcie ręcznego mycia takiej samej liczby naczyń trzeba zużyć kilkadziesiąt l wody więcej.
 4. Drugie życie wody: nie tylko deszczówka – na przykład do podlewania roślin. Oprócz niej jest jeszcze „szara woda”, czyli woda już raz użyta. W zależności od stopnia jej zabrudzenia można wykorzystywać ją na różne sposoby – od podlewania kwiatów przez sprzątanie w domu, aż po spłukiwanie toalety.
 5. Jedzenie, które pomaga Ziemi! Produkcja roślinnej żywności zużywa o wiele mniej wody niż hodowla zwierząt. Przykładowo: na jeden kilogram pomidorów przypada 215 l wody, a na kilogram wołowiny ok. 15 000 litrów.
 6. Światło nie lubi samotności. Warto je wyłączyć wychodząc z pomieszczenia. Wprawdzie po ponownym włączeniu żarówka będzie zużywać przez moment więcej energii, ale równa się to tylko dodatkowej sekundzie świecenia. Gdy to możliwe, lepiej też korzystać ze światła dziennego.
 7. LED-y przejmują dowodzenie. Stopniowa wymiana wszystkich żarówek na LED to świetny sposób na oszczędność energii.
 8. Puste gniazdka to szczęśliwe gniazdka. Ładowarka bez podłączonego do niej sprzętu również zużywa prąd, dlatego dobrze jest wyłączać sprzęty z gniazdka po ich naładowaniu.
 9. Zużyte baterie mają swoje specjalne miejsce. To odpad bardzo niebezpieczny dla środowiska i należy zadbać, by zawsze trafiały gdzie trzeba. Opcjonalnie można korzystać z akumulatorów nadających się do wielokrotnego ładowania.
 10. Odpoczynek dla komputera po skończonej pracy. Warto wyłączać komputer, bo uśpiony cały czas zużywa energię – nie pozostawiaj go w trybie stand by.
 11. Ogrzewanie skrojone na miarę. Można je dostosować na wiele sposobów: wyłączając grzejniki przed wyjściem na dłużej z domu, montując termostaty, wyłączając grzejniki na czas wietrzenia, uszczelniając okna, używając przyjaznych środowisku metod ogrzewania.
 12. Stop marnowaniu jedzenia. Owoce, które już nie wyglądają tak atrakcyjnie, jak na początku, wciąż nadają się do jedzenia – można ich użyć do wypieków, kompotów czy przecierów. Ostatecznie resztki lepiej kompostować, niż wyrzucać. Warto też zużywać w pierwszej kolejności te produkty, których data przydatności do spożycia jest krótsza, a na później zostawiać te, które jeszcze długo zachowają świeżość.
 13. „Nie” dla jednorazowego plastiku. Zabieranie na zakupy własnych wielorazowych toreb, również tych małych na rzeczy na wagę, jest nie tylko modne, ale i bardzo praktyczne. Dzięki temu można zrezygnować z jednorazowych torebek foliowych. Równie dobrym sposobem na ograniczenie zużycia plastiku jest wybieranie produktów w wielorazowych opakowaniach.
 14. Kranówka zamiast wody z butelki. Zamiast butelkowanej wody można używać własnego bidonu lub butelki filtrującej. Wygodnym rozwiązaniem są też domowe filtry np. przy kranie lub w dzbankach.
 15. W recyklingu siła! Warto wybierać opakowania nadające się do recyklingu. Jeszcze lepiej, jeśli będą już wykonane z recyklatu.
 16. Sprzątanie na spacerze – przyjemne z pożytecznym. W czasie wyjazdów możesz zadbać również o plażę, las czy inny okoliczny ekosystem. Odpady zawsze powinny wylądować w koszu na śmieci, żeby nie przedostawały się do środowiska.
 17. Drugie życie rzeczy. Zamiast coś wyrzucać, często można wykorzystać daną rzecz ponownie lub przekazać ją komuś, kto jej potrzebuje. Może przerabiać samodzielnie lub skorzystać z pomocy krawca, można ponownie użycie paczek po przesyłkach czy tworzyć oryginalne opakowania na prezenty z pozostałości.
 18. Lokalni bohaterowie są wśród nas. W razie podstawowych potrzeb warto wesprzeć lokalnych usługodawców i przedsiębiorców. Na przykład zamiast odsyłać sprzęt do serwisu, można wezwać pobliskiego fachowca, a o naprawę ubrań czy akcesoriów poprosić osiedlową krawcową.
 19. Segregacja śmieci na 5+! Jeśli masz wątpliwości, gdzie wrzucić dany odpad, przygotuj sobie ściągę, którą będziesz mieć zawsze pod ręką.
 20. Jeden samochód mniej. Kiedy to możliwe, warto zamiast samochodu wybrać rower lub skorzystać z komunikacji miejskiej. Rower, oprócz tego, że jest zdrowym i przyjaznym środowisku środkiem transportu, bardzo często pozwala też na szybsze dotarcie do celu.
 21. Ambasadorzy pozytywnego wpływu. Całą zgromadzoną wiedzą na temat zrównoważonego sposobu życia można dzielić się ze znajomymi, rodziną czy współpracownikami.
 22. Zrównoważone wybory umożliwiają odpowiednią ochronę środowiska naturalnego. Z pozoru małe, codzienne decyzje, mają ogromne znaczenie dla naszej planety. Dlatego tak ważne jest, byśmy podejmowali na co dzień działania, za które podziękują nam przyszłe pokolenia.