fot. arch.

Tą informacją kierowcy raczej nie będą zachwyceni. W związku z następnym etapem budowy wiaduktu kolejowego w ciągu drogi krajowej nr 61, realizowanej w ramach ciągnącej się od lat rozbudowy DK 61 pomiędzy Legionowem a Zegrzem, planowane jest ponowne wprowadzenie tam ruchu wahadłowego.

Przez kolejne dwa tygodnie, od poniedziałku do piątku (3-7 oraz 10-14 października) w rejonie wiaduktu wyłączony z użytkowania zostanie jeden pas. Z tej właśnie przyczyny ruch odbywać się tam będzie wahadłowo. Jego sterowaniem zajmie się sygnalizacja świetlna, jednak w czasie szczytów komunikacyjnych kierowanie sznurem pojazdów ma odbywać się ręcznie. Prędkość na tym odcinku drogi zostanie ograniczona do 50 km/h.

Jeżeli chodzi o szczegóły wspomnianej inwestycji, harmonogram wyłączenia pasów ruchu jest następujący: od 3 do 7 października zostanie zamknięta nitka wiodąca w stronę Legionowa, natomiast od 10 do 14 października zamknięty będzie pas prowadzący w stronę Zegrza. W tym okresie wykonawca zamierza demontować szalunki i zabezpieczyć spód ustroju nośnego konstrukcji obiektu przed korozją. Ponadto montowany tam będzie kolektor. Obecnie trwają prace związane z odwodnieniem wiaduktu, a pozostaje jeszcze do wykonania odtworzenie torów, sieci teletechnicznych i sterowania ruchem kolejowym oraz roboty wykończeniowe.

Roboty na pozostałym odcinku DK 61 pomiędzy Legionowem a Zegrzem będą mogły ruszyć po pozyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację Inwestycji drogowej, czyli tak zwanego ZRID-u. Postępowanie administracyjne w tej sprawie prowadzi obecnie Mazowiecki Urząd Wojewódzki, a stosowna decyzja powinna zapaść pod koniec bieżącego lub najpóźniej na początku przyszłego roku.