fot. Fb UG Wieliszew

Maluchy z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Wieliszewie miały ostatnio nie lada gości! Placówkę odwiedziły bowiem Otylia Jędrzejczak, najwybitniejsza zawodniczka w historii polskiego pływania, oraz sierż. sztab. Katarzyna Kowalczyk, instruktorka z Zakładu Szkoleń Specjalnych Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a zarazem mistrzyni Polski w pływaniu. Odwiedziły, jak łatwo zgadnąć, nie tylko towarzysko.

Pani Katarzyna to w „cywilu” mama Julka z grupy Sówek, tak więc wizyta obu mistrzyń odbyła się niejako po dobrej, bliskiej znajomości. Jej głównym celem było podniesienie wiedzy oraz świadomości dzieci na temat bezpiecznych zachowań nad wodą, profilaktyka zagrożeń, a także nauka prawidłowego reagowania w sytuacjach ich wystąpienia. Ma się rozumieć, z płynnym przejściem do elementów ratownictwa wodnego (w tym zasad udzielania pierwszej pomocy) oraz do samoratownictwa. A wszystko to podano młodym mieszkańcom gminy Wieliszew w sposób prosty, ciekawy i angażujący ich uwagę na każdym z poruszanych aspektów wodnego bezpieczeństwa.

Pod koniec wizyty przedszkolaki z Misiów i Sówek zabawiły się z Otylią Jędrzejczak i Katarzyną Kowalczyk w pokonywanie przeszkód, co miało dla dzieci o tyle przyjemne konsekwencje, że po wykonaniu przewidzianego zadania każde dostawało nagrody: bidon, ręcznik, opaskę oraz odblask. Zachwycona obiema mistrzyniami przedszkolna społeczność ich odwiedziny skomentowała następująco: „Jeśli lekcja o bezpieczeństwie nad wodą, to tylko z takimi kobietami”. To prawda, z takiej lekcji nawet największemu wagarowiczowi nie chciałoby się spływać…