Historia, która zaczęła się niewiele ponad dwa lata temu, w tym tygodniu doczekała się szczęśliwego finału. Spełniło się tym samym jedno z największych pragnień mieszkańców Legionowa. Budowa szpitala symbolicznie ruszyła na początku października 2019 r. od podpisania umowy z wykonawcą.

Filię Wojskowego Instytutu Medycznego na terenie przychodni wojskowej na osiedlu Piaski budowała doświadczona, także w branży medycznej, firma Strabag. Samą uroczystość podpisania umowy zorganizowano w głównej siedzibie WIM na ul Szaserów w Warszawie. Zjawił się na niej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Byliśmy świadkami podpisania umowy na budowę szpitala w Legionowie, a więc na realizację przedsięwzięcia, o którym mówiło się od wielu lat. Marzenia się więc spełniają, ale żeby się one spełniły, musi być determinacja i umiejętności. Bardzo się cieszę, że doprowadziliśmy do tego, że marzenie wyrażone po raz pierwszy w 1980 roku właśnie się spełniło.

Budynek szpitala miał mieć pięć kondygnacji i podziemny parking. Miały się w nim znajdować trzy sale operacyjne oraz sześć oddziałów: kardiologiczny, ginekologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, okulistyki i chorób wewnętrznych. Planowano, że obsługa placówki będzie liczyła 250 osób, a jednocześnie będzie tam mogło być hospitalizowanych 90 pacjentów. – Szpital ten będzie oczywiście szpitalem wojskowym, ale otwartym dla wszystkich mieszkańców Legionowa i powiatu legionowskiego – zapewniał szef MON. Inwestycja była w całości finansowana ze środków resortu obrony. – Budowa szpitala w Legionowie jest z dzisiejszej perspektywy wyzwaniem bardzo ambitnym, realizowanym w czasie kluczowych zmian, jakie dokonują się w systemie ochrony zdrowia. Od początku była to inwestycja, która skupiała się na dwóch rzeczach: potrzebach wojska oraz oczekiwaniach społecznych – powiedział gen. dyw. Grzegorz Gielerak, dyr. WIM.

Z zewnątrz i wewnątrz legionowski szpital miał być bliźniaczo podobny do oddanego do użytku pięć lat wcześniej nowego skrzydła WIM, które również budował Strabag. – Dzisiaj zaczyna się dla nas ciężka praca i współpraca ze wszystkimi uczestnikami tego procesu. Mam nadzieję, że w grudniu 2021 r. ten obiekt zostanie oddany. Jestem o tym przekonany, patrząc na sześć tysięcy ludzi, których mamy w Polsce, na kilkaset budów rok w rok realizowanych oraz na obiekty szpitalne, które realizujemy też na terenie Warszawy. Więc myślę, że tym razem też się uda – zapewniał Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag. No się udało…