Jednym z elementów proekologicznych działań legionowskiego ratusza są cykliczne badania termowizyjne prywatnych nieruchomości. Na wniosek właścicieli domów są one kompleksowo (i na koszt miasta) sprawdzane pod kątem ich energochłonności oraz strat ciepła. Chcąc wziąć udział w programie, warto się pospieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona. W odróżnieniu od korzyści, jakie może przynieść takie prześwietlenie…

Badanie kamerą termowizyjną dostarcza precyzyjnych informacji, którędy z budynku ucieka ciepło, umożliwiając tym samym poznanie jego wadliwych elementów. Po zakończeniu analizy właściciele domów otrzymują szczegółowy raport ze zdjęciami pokazującymi mostki termiczne, nieszczelne okna, nieocieplone fundamenty itd. W dokumentacji znajduje się również informacja na temat obowiązujących norm budowlanych w zakresie izolacyjności cieplnej budynków.

Celem programu jest zainteresowanie mieszkańców termomodernizacją domów jednorodzinnych, nie od dziś bowiem wiadomo, że najlepszym sposobem zmniejszenia kosztów ogrzewania oraz zredukowania emisji zanieczyszczeń jest ograniczenie zapotrzebowania na ciepło. Przy czym przed planowaną termomodernizacją należy ocenić stan techniczny budynku lub wykonać jego audyt energetyczny.

Zgłoszenia na prowadzone przez ratusz badania termowizyjne będą przyjmowane do 15 stycznie przyszłego roku. Należy je wysyłać na adres: termowizja@um.legionowo.pl lub zgłaszać się osobiście do Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta (pokój 3.14 i 3.15), gdzie można wypełnić druk zgłoszenia. O udziale w programie decyduje kolejność zgłoszeń. Należy w nim podać dokładny adres domu mieszkalnego i telefon kontaktowy, a także poinformować, czy raport z wynikami chcemy odebrać w ratuszu w wersji papierowej, czy też otrzymać na adres e-mail jako załącznik w formacie PDF.