fot. Powiat Legionowski

Inwestycje kolejowe nigdy nie są proste i zawsze wymagają współpracy wielu podmiotów. Dotyczy to również realizacji przedsięwzięcia związanego z budową linii kolejowej Zegrze – Przasnysz, która ma szansę powstać w ramach rządowego programu Kolej Plus. W poniedziałek (22 listopada) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego samorządy z północnego Mazowsza, w tym Powiat Legionowski, podpisały w tej sprawie umowę o współpracy partnerskiej z Gminą Serock.

Dokument określa zasady współpracy, współfinansowania i przekazywania informacji pomiędzy serockim liderem projektu i partnerami przedsięwzięcia w czasie jego realizacji. Kolej Północnego Mazowsza na trasie Zegrze – Przasnysz zakłada budowę 70 km torów, kilku stacji oraz przeprawy mostowej na Narwi. Koszt inwestycji oszacowano na 1,5 mld zł. Minimalny wkład własny samorządów ma wynieść 225 mln zł, a pozostała kwota to dofinansowanie z programu Kolej+. Partnerzy projektu liczą, że połączenie usprawni komunikację w północnej części Mazowsza, wpłynie na rozwój regionu, a także uzupełni istniejącą infrastrukturę kolejową. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nową linią kolejową będzie można pojechać w 2028 r.

Projekt pod nazwą Budowa linii kolejowej Zegrze – Przasnysz, jako realizacja szlaku „Kolei Północnego Mazowsza”, uzyskał pozytywną ocenę formalną i został zakwalifikowany do drugiego etapu naboru. Wstępne Studium Planistyczno-Prognostyczne dla tej inwestycji złożono już do PKP PLK SA. Jeśli projekt pozytywnie przejdzie ten etap rekrutacji, samorządy mogą liczyć na zwrot 85 proc. kosztów poniesionych na jego przygotowanie, które wyniosły ponad 1,1 mln zł. A przede wszystkim kontynuować działania związane z realizacją tej inwestycji.


oprac. RM/Powiat Legionowski