fot. arch.

Lada dzień kolejowe macki oplatające stołeczną aglomerację będą to robić jeszcze szczelniej. Na niedzielę (12 marca) zapowiadany jest start nowej linii Szybkiej Kolei Miejskiej – S4, która połączy Piaseczno przez Warszawę Gdańską z Wieliszewem. Dzień później mają ruszyć pociągi linii S40, obsługujące w dni powszednie trasę Piaseczno – Warszawa Główna.

Rozkłady jazdy linii S4 i S40 w dni powszednie są ze sobą skoordynowane, co oznacza, że z Piaseczna do Warszawy pociąg SKM będzie wyruszał dwa razy na godzinę, co około pół godziny. Trasa w wielu miejscach przecina się z innymi liniami Warszawskiego Transportu Publicznego, co umożliwi przesiadki między pociągami, autobusami, tramwajami i metrem. Pociągi S40 dojadą do Warszawy Głównej, czyli na pl. A. Zawiszy, gdzie krzyżują się trasy wielu linii autobusowych i tramwajowych. Natomiast pociągi S4 na północnym odcinku trasy będą skomunikowane nie tylko z autobusami i tramwajami (stacje Warszawa Wola, Koło, ZOO, Toruńska), ale też z metrem – liniami M2 przy stacji Warszawa Młynów i M1 przy Dworcu Gdańskim. Na trasie przejazdu nowej SKM-ki są dwa parkingi P+R – przy przystankach Warszawa Jeziorki i Warszawa Żerań. Połączenia będą obsługiwane dostępnym taborem, w tym najnowszymi pociągami typu Impuls 2.

Pociągi będą kursowały codziennie, a całą trasę pokonają w około 70 minut. Podróż z Piaseczna do Warszawy Gdańskiej zajmie nieco ponad pół godziny, a z Legionowa do W-wy Gdańskiej około 20 minut. Zaplanowano po 20 połączeń w ciągu doby w kierunku północnym i południowym. Pierwszy pociąg w dni powszednie ruszy z Piaseczna o godz. 4.28, a ostatni o 23.24. W przeciwnym kierunku składy zaczną kursowanie o 5.00 z W-wy Gdańskiej, a pierwszy kurs na trasie Wieliszew – Piaseczno rozpocznie się o 5.22. Ostatni pociąg do Piaseczna wyruszy z Wieliszewa o godz. 22.18, a z Warszawy Zach. o 23.29.

Na liniach S4 i S40 będą obowiązywały wszystkie bilety ZTM (w tym Bilety Metropolitalne). Przystankami granicznymi między 1. a 2. strefą biletową są Warszawa Jeziorki i Warszawa Choszczówka.