fot. Wojciech Kiczek

Zawarte w tytule zaproszenie, wystosowane przez wieliszewskich animatorów kultury do miłośników teatru, dotyczy wyłącznie uczty intelektualnej. Takiej, na której można nasycić się do syta. W ostatnią środę października zapewni ją widzom oparty na prozie Jerzego Pilcha spektakl „Dzienniki przebudzenia”, z Adamem Ferencym w roli głównej.

Jak wskazują recenzenci, największą wartością wyreżyserowanej też przez Adama Ferencego sztuki jest specyficzna fraza Pilcha – pełna erudycyjnych obserwacji, inteligentnego humoru, ironii i sarkazmu, jednocześnie krytyczna, zdystansowana i ciepła – którą udało się zachować dzięki scenariuszowi Magdy Kupryjanowicz. Z kolei sam aktor jest jednym z niewielu naturalnie przysposobionych, zdolnych oddać jej charakter. Na scenie partneruje mu, choć w roli trudnej do zdefiniowania, Joanna Kosierkiewicz. „Ten dziennik jest pański również” – usłyszał od Jerzego Pilcha Adam Ferency, gdy wcielił się w postać narratora-pisarza, nagrywając dla Polskiego Radia pierwszy tom „Dzienników”. Zresztą aktor nie kryje swojej fascynacji twórczością i samą postacią nieżyjącego już literata, z którym łączą go podobieństwo poglądów i charakterów. To z nich zrodził się pomysł przeniesienia jego prozy na teatralne deski. Warto zobaczyć i ocenić, z jakim dokonano tego rezultatem.

Spektakl „Dzienniki przebudzenia” odbędzie się w wieliszewskiej sali koncertowej im. Krzysztofa Klenczona w środę 27 października. Początek o godz. 19.00. Bilety w cenie 50 zł są dostępne do 20 października, później zaś będą sprzedawane po 65 zł. Zakupu można dokonać przez internet (zakładka KUP BILET na www.okwieliszew.pl) oraz stacjonarnie, w kasie Gminnego Centrum Kultury w Łajskach.