Finansowany ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego projekt Green Heat będzie realizowany na terenie Legionowa przez Instytut Maszyn Przepływowych PAN, w tym KEZO w Jabłonnie. W miniony czwartek pod dachem Centrum Badawczym przy ul. Akademijnej 27 odbyło się spotkanie inauguracyjne z udziałem uczestników tej proekologicznej inicjatywy, mającej na celu przyspieszenie procesu tzw. dekarbonizacji stosowanych przez mieszkańców systemów grzewczych.

W trakcie spotkania rozmawiano m.in. na temat założeń projektu oraz roli, jaką może w nim odegrać Legionowo – miasto, które poprzez udzielanie dotacji i pomoc mieszkańcom od wielu lat skutecznie prowadzi proces wymiany pieców węglowych na nowoczesne, przyjazne dla środowiska źródła ciepła. W towarzyszącej spotkaniu dyskusji wziął udział także Marcin Galoch, pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza i gospodarki niskoemisyjnej. Opierając się na wieloletnich doświadczeniach w tym zakresie, opowiedział on zebranym o działaniach Legionowa w sferze dekarbonizacji.

Nadrzędnym celem dofinansowanego kwotą ponad 5,7 mln zł projektu Green Heat jest przyczynienie się do eliminacji stosowania kotłów na paliwa kopalne w Polsce, poprzez opracowanie skutecznych scenariuszy dekarbonizacji systemów grzewczych w skali gospodarstw domowych. Jeżeli chodzi o Legionowo, zakłada on przeprowadzenie projektu pilotażowego w wybranej dzielnicy miasta oraz opracowanie „szytego na miarę” modelu biznesowego uwzględniającego wymagania konkretnych proponowanych rozwiązań technologicznych oraz wskazanie potencjalnych inwestorów, jak również źródeł finansowania w celu skutecznego wsparcia eliminacji kotłów na paliwa kopalne.

Projekt podchodzi do tego zagadnienia w sposób interdyscyplinarny, traktując próbę zmiany systemu grzewczego jako szansę na wprowadzenie szerszej społecznej zmiany, polegającej na próbie przejścia na zrównoważony rozwój w energetyce, poprzez stymulację rozwoju nowych modeli biznesowych. „Należy oczekiwać, że zaangażowanie lokalnej społeczności i kluczowych interesariuszy zaowocuje wzrostem obywatelskiej świadomości w stosunku do wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem. W projekcie założono, że prace realizowane będą z uwzględnieniem aspektów socjalnych, technicznych oraz ekonomicznych” – napisali realizatorzy przedsięwzięcia.