Po seniorach, którzy ukończyli 69 lat, zapisywać się na szczepienia przeciw COVID-19 mogą od czwartku (18 marca) także 67- i 68-latkowie. Zdaniem lekarzy nie warto zwlekać z rejestracją, bo przyjęcie szczepionki jest jedną z najważniejszych zasad profilaktyki w dobie pandemii.

Administracja rządowa podzieliła seniorów na grupy wiekowe i każdej z nich przydzielono odrębne terminy rejestracji. Ten podział ma zapewnić pierwszeństwo osobom najstarszym, ale też usprawnić cały proces – zapisy powinny przebiegać bez komplikacji, długotrwałego oczekiwania na połączenie i bez stania w kolejkach. Od 18 do 20 marca 2021 r. na szczepienia przeciw COVID-19 mogą rejestrować się osoby, które urodziły się w latach 1952-1954, a jest ich w naszym kraju prawie milion. Jeśli jednak ktoś z jakichś względów nie zapisze się terminie, będzie mógł zarejestrować się później.

W opinii wielu lekarzy przyjęcie szczepionki daje nadzieję na powrót do normalności, ale szanse na to będą tym większe, im więcej osób przyjmie preparat. Osoby starsze powinny mieć przy tym na uwadze, że należą do grupy ryzyka i dla nich COVID-19 w wielu przypadkach jest chorobą bardzo groźną, realnie zagrażającą życiu. A jak pokazują statystyki, pandemia nie zwalnia i lawinowo wzrasta liczba zakażonych, ale też osób, które przegrały walkę z chorobą. Krótko mówiąc, szczepionka to obecnie najlepsza profilaktyka.


Zarejestrować można się na kilka sposobów:
– Dzwoniąc na specjalną infolinię 989
Do rejestracji potrzebny będzie numer PESEL. Można także podać numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji wybiera się dla siebie dogodny termin i miejsce szczepienia. Jeśli poda się numer telefonu komórkowego, po umówieniu wizyty otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem.
– On-line na pacjent.gov.pl
Po otwarciu tej strony widać komunikat o możliwości skorzystania z e-Rejestracji na szczepienie. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu pacjenta. Jeżeli propozycje nie będą mu odpowiadać, może wybrać datę i konkretny punkt szczepień za pomocą dostępnej wyszukiwarki. Zaraz po dokonaniu rezerwacji otrzymuje się powiadomienie SMS.
– Wysyłając SMS
Należy przygotować swój PESEL oraz właściwy dla adresu kod pocztowy. Na numer 880 333 333 trzeba wysłać wiadomość o treści: SzczepimySie. Nastąpi połączenie z systemem, a po podaniu kodu pocztowego i numeru PESEL – propozycja terminu w konkretnym punkcie szczepień. Jeśli termin nie będzie dogodny, można wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem, otrzymuje się SMS przypominający o terminie i miejscu wizyty.
Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, system zachowa numer. Gdy tylko pojawi się możliwość zaszczepienia, prześle stosowną informację.
– Bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień
To kolejny, dostępny sposób. Warto umówić się telefonicznie. Numery do punktów szczepień dostępne są m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. Warto pamiętać, że osobista wizyta w punkcie szczepień wiąże się niekiedy z koniecznością stania w kolejkach, ale też jest narażaniem się na ryzyko zakażenia. Jeśli zatem nie trzeba, lepiej zostać w domu i zapisać się zdalnie.