Do tego, by w jej sąsiedztwie wyrósł zapowiadany przez samorządowców szpital, droga daleka. Nie oglądając się zatem na polityczne obietnice, kierownictwo placówki przy Sowińskiego 4 inwestuje we własną przychodnię. Ostatnio, od maja do września, Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej „Legionowo” przechodził istotną modernizację. Teraz ruszyła kolejna.

Jeśli chodzi o efekty tej już dokonanej, widać je nawet gołym okiem. – W tym roku chyba najważniejszą rzeczą, którą tutaj zrobiliśmy, jest przeniesienie ginekologii i dostosowanie pomieszczenia do przepisów i warunków, które najbardziej by odpowiadały kobietom – mówi Dorota Glinicka, prezes Zarządu NZOZ „Legionowo” Sp. z o.o. Chodzi głównie o możliwość zachowania intymności, poprzednio dla pań dosyć trudnej do osiągnięcia.

– Jest tam oczywiście pomieszczenie higieniczno – sanitarne, gdzie można się przebrać czy przygotować do badania. Jest mały gabinet zabiegowy i gabinet lekarski, do którego nabyliśmy nowe KTG, aby kobiety w ciąży mogły na miejscu wykonywać badania u lekarza – dodaje pani prezes. W placówce myślą również o zakupieniu do gabinetu aparatu USG. Dzięki niemu pacjentki od razu otrzymają dostęp do pełnej diagnostyki.

Ale remontowe dobre wieści mają związek nie tylko z ginekologią. W części pomieszczeń zamontowano potrzebne właściwie „od zawsze” klimatyzatory. Odświeżone oblicze zyskały gabinety rehabilitacji, chirurgiczny i laboratorium. – Są też dwa nowe gabinety USG. Wszystko przeprowadziliśmy na parter, z uwagi na to, że jeszcze nie mamy windy. Natomiast pierwsze piętro przyszykowaliśmy do przeniesienia gabinetów w związku z aktualnym remontem – wyjaśnia szefowa placówki. Ten ubiegłoroczny sfinansowano ze środków własnych spółki, we współpracy z Powiatowym Centrum Integracji Społecznej. Pochłonął on około 60 tys. zł.

Obecna, zapowiadana wcześniej przez powiat wizyta budowlańców będzie dwukrotnie droższa. – Remont obejmie modernizację holu głównego przychodni, jak również skrzydła przebiegającego wzdłuż ulicy Słowackiego, gdzie zlokalizowane są przede wszystkim gabinety pediatryczne – informuje Joanna Kajdanowicz ze Starostwa Powiatowego w Legionowie. Dla rodziców i małych pacjentów to na pewno doskonała informacja. – W ramach tego remontu zostanie rozdzielona część, gdzie na wizyty kontrolne przyjmowane są dzieci zdrowe, i część przeznaczona dla dzieci chorych, żeby te dwie grupy się ze sobą nie stykały – dodaje urzędniczka. W tym fragmencie przychodni przybędzie też pomieszczenie dla karmiących matek. Nowy kształt zyska przeniesiona dla wygody pacjentów recepcja. Warto podkreślić, że w budynku pojawi się wreszcie długo oczekiwana winda.

Mimo dużego zakresu robót do poprawienia wciąż będzie jeszcze całkiem sporo. – Mamy nadzieję na dalszy remont długiego korytarza, gdzie jest rentgen i chirurgia. Jak widać, wykładzina, drzwi czy gabinety też wymagają tam przebudowy – uważa Dorota Glinicka. Co do tej tegorocznej, ma ona potrwać równo 13 tygodni. Jednak pechowa ta inwestycja raczej być nie powinna.