Po zarejestrowaniu się na rozpoczęte 25 stycznia szczepienia przeciwko COVID-19, wielu najstarszych seniorów i osoby niepełnosprawne czeka jeszcze większe wyzwanie – dotarcie do placówki medycznej. W Legionowie wyszedł im z pomocą miejski ratusz, uruchamiając darmowy dowóz do wybranych przez pacjentów punktów szczepień.

Grono beneficjentów samorządowej podwózki od początku jest jasno sprecyzowane. Niewiadomą stanowi tylko liczba mieszkańców, którzy zdecydują się z niej skorzystać. Wedle orientacyjnych urzędowych szacunków może to być od kilkudziesięciu do nawet kilkuset osób. – Ten transport jest przeznaczony zarówno dla osób niepełnosprawnych, a więc takich, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności bądź też grupę inwalidzką, ale również dla osób starszych, które mają problemy z poruszaniem się. Zależy nam na tym, żeby dzięki zapewnieniu tego transportu dostępność do szczepień była jak największa – mówi Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa.

Będzie on się odbywał głównie w oparciu o samochody Ochotniczej Straży Pożarnej oraz legionowskiej Straży Miejskiej. Wykorzystany w tym celu zostanie też specjalistyczny pojazd przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Cała operacja w około osiemdziesięciu procentach ma być sfinansowana z budżetu państwa. – Będziemy tu bazować zarówno na samochodzie, który posiada Ośrodek Pomocy Społecznej, jak i na firmach zewnętrznych. Bardzo ważne jest, aby dzwoniąc do nas, być już wcześniej zapisanym na szczepienie i mieć wyznaczony jego termin, bo tylko wtedy będziemy mogli ten transport zapewnić – dodaje zastępca prezydenta Legionowa.

Dla lepszego kontaktu z osobami zainteresowanymi dowozem na antycovidowe szczepienie ratusz uruchomił specjalną infolinię. Specjalną i bez wątpienia potrzebną, bo zaledwie przez kilka pierwszych dni jej działania z tej formy kontaktu skorzystało kilkudziesięciu mieszkańców. Przy czym, jak łatwo zgadnąć, liczba osób dzwoniących pod numer 22 766 40 84 każdego dnia dynamicznie wzrasta. Można tylko ubolewać, że na razie większość z nich raczej dzieli się problemami z dokonaniem rejestracji na zabieg. Czemu zresztą trudno się dziwić, skoro wyprodukowanych przez firmę Pfizer szczepionek przypada na Legionowo zaledwie 150 tygodniowo. I dopóki na rynku nie pojawią się preparaty przygotowane przez inne koncerny farmaceutyczne, trudno oczekiwać, że ta sytuacja ulegnie poprawie. – Infolinia działa w godzinach pracy urzędu, czyli od ósmej do szesnastej. Jest specjalnie dedykowany do tego celu numer telefonu, należy jednak pamiętać, że nie udzielamy pod nim informacji na temat samych szczepień, nie zapisujemy na szczepienia, a jedynie zapewniamy transport dla osób, które są już na nie zapisane – przypomina Piotr Zadrożny.

Warto mieć to na uwadze, bo miejscy urzędnicy nie posiadają najmniejszego wpływu na proces realizacji szczepień. W Legionowie przeprowadza je pięć placówek medycznych: przychodnie EL-MED, Zdrowie, klinika Mediq, Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska, a także Zespół Opieki Zdrowotnej „Legionowo”.

Poprzedni artykułMarkety w wodzie
Następny artykułCzas dać nowy koncert!
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.