Zgodnie z misją Wojsk Obrony Terytorialnej żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady OT działają na wielu frontach. W obecnym czasie ich głównym zadaniem jest realizacja działań w ramach ograniczania transmisji koronawirusa. Przed świętami mundurowi znaleźli jednak czas, aby uczynić je weselszymi dla potrzebujących wsparcia mieszkańców regionu.

Wspierając społeczność lokalną poprzez współdziałanie z policjantami, inspekcją sanitarną i służbą zdrowia, mazowieccy terytorialsi chętnie poświęcają swój czas także na to, by sprawiać radość ludziom, dla których los nie był łaskawy. Inicjatywę obdarowywania potrzebujących rozpoczęli żołnierze z Siedlec, który włączyli się do ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka i pomogli wolontariuszom dostarczać paczki oczekującym ich rodzinom. Natomiast w miniony piątek terytorialsi po raz kolejny wzięli udział w akcji „I ty możesz zostać Świętym Mikołajem”, corocznie organizowanej przez ośrodek opiekuńczo- leczniczy dla dzieci niepełnosprawnych w Kraszewie-Czubakach. Dzięki otwartym sercom wojskowych z 5. MBOT oraz WKU Ciechanów do dzieciaków trafił duży transport żywności, lecz także środków higienicznych i kosmetyków pielęgnacyjnych. Dzieciaki zostały również obdarowane nowymi ubrankami, piżamkami oraz kolorowymi ręcznikami.

Tego samego dnia prezenty dotarły do podopiecznych Domu Samotnej Matki i Dziecka w Warszawie. Terytorialsi z pododdziału zegrzyńskiego odwiedzili dzieciaki przebywające w placówce i obdarowali je drobnymi upominkami, które sami zakupili. Z kolei żołnierze 52. blp oraz Klubu Honorowych Dawców Krwi 54. blp. wzięli udział w akcji krwiodawstwa, która odbyła się na terenie Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica w Ząbkach. Udało się tam zebrać ponad 15 litrów żołnierskiej krwi na rzecz pięcioletniego Tymona chorującego na białaczkę, natomiast blisko 100 czekolad, które wojskowi otrzymali podczas donacji, przekazali oni podopiecznym Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom.