fot. DWOT

Już ponad osiem miesięcy żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, również z powiatu legionowskiego, są zaangażowani w działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Od niedawna razem z nimi do walki z COVID-19 stanęli również żołnierze zawodowi wojsk operacyjnych.

Codziennie do walki z wirusem zaangażowanych jest blisko 200 żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przed kilkunastoma dniami dołączyli do nich żołnierze wojsk operacyjnych, którzy działają z terytorialsami głównie na linii wsparcia służby zdrowia, ale obsługują również aplikację ewidencji łóżek covidowych. Działania 5. MBOT wspierali dotąd żołnierze zawodowi między innymi z 2. Ośrodka Radioelektronicznego, 2. Pułku Saperów oraz 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Podczas operacji WOT „Trwała Odporność” siły i środki 5. Brygady kierowane są głównie do placówek medycznych, w których sytuacja jest najtrudniejsza. Żołnierze ze wszystkich batalionów brygady działają w szpitalach i przychodniach w swoim rejonie odpowiedzialności: pobierają wymazy (m.in. w Żurominie, Płońsku, Wołominie, Ostrowi Mazowieckiej, Mińsku Mazowieckim, Łosicach czy Ostrołęce), wspierają też administracje punktów wymazowych. Od początku trwania pandemii do tej pory zespoły wymazowe 5. MBOT pobrały ponad 14 tysięcy wymazów. W szpitalach żołnierze realnie odciążają personel medyczny, zabezpieczając logistykę wewnętrzną placówek, wykonując pomiar temperatury, zabezpieczając wyjścia ewakuacyjne oraz dostarczając pacjentom paczki od ich bliskich. Coraz większa liczba żołnierzy zaangażowana jest bezpośrednio do opieki nad chorymi na COVID-19. Obecnie mazowieccy terytorialsi wspierają 29 szpitali z północnej części województwa.

Zupełnie nowym działaniem na rzecz wsparcia placówek medycznych w ostatnich dniach jest dostarczanie butli z tlenem do szpitali. Żołnierze kompani logistycznej 5. MBOT dostarczyli dotąd ponad 20 butli tlenowych, które otrzymały placówki medyczne w Siedlcach, Sokołowie Podlaskim, Łosicach oraz Mińsku Mazowieckim.

Co istotne, żołnierze 5. Brygady coraz liczniej angażowani są również do prac administracyjnych w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. W Przasnyszu, Mławie, Siedlcach, Sokołowie, Węgrowie i Łosicach terytorialsi wprowadzają informacje do baz danych, prowadzą statystyki, przygotowują decyzje dotyczące kwarantanny, a także przeprowadzają wywiady z osobami skierowanymi na kwarantannę.