Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie rozpoczyna projekt Zinoteka dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pod koniec lipca w placówce ruszy Otwarty Warsztat Zinowski, będzie można także oglądać wystawę o zinach. Projekt inspirowany jest fenomenem zinów i książki artystycznej.

– Ziny są to małe, niezależne wydawnictwa, zazwyczaj wykonywane i wydawane samodzielnie przez miłośników jakiegoś tematu. W Poczytalni będziemy tworzyć własne książki na ważne i interesujące nas tematy. Technika dowolna: kolaż, rysunek, tekst komputerowy. Warsztat będzie otwarty między 16.00 a 19.00, można przyjść w dowolnym momencie i wyjść kiedy się chce. Mamy plan, żeby ziny były tworzone w kilku egzemplarzach, a jeden, wzorcowy, został u nas dostępny dla innych czytelników – mówi Monika Rejtner, pomysłodawczyni projektu.

Otwarty Warsztat Zinowski rozpocznie się pod koniec lipca w Poczytalni i będzie trwał aż do końca wakacji. Warsztat będzie miejscem otwartym dla wszystkich, niezależnie do wieku, umiejętności i zdolności. Bibliotekarze zapewniają materiały, wsparcie animatorów oraz twórczą atmosferę. Każde spotkanie będzie poświęcone książkom związanym z określoną tematyką, ale uczestnicy będą mogli podsunąć tematy i tworzyć także zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Ziny to twórczość fanowska i samodzielna, wymaga zaangażowania w temat i entuzjazmu twórcy. Niektóre egzemplarze zinów powstałe w bibliotece staną się częścią księgozbioru i będzie można z nich korzystać. Warsztat czynny będzie w każdą środę w godzinach 16.00 -19.00 i można dołączyć do niego w każdej chwili.

Zaplanowane tematy i terminy:

  1. Science fiction i utopia: 22.07
  2. Historia prawdziwa i nie: 29.07
  3. Smoki i inne stworzenia: 5.08
  4. Szkoła i ja: 12.08
  5. Podróże i podróżnicy: 19.08
  6. Wiersze i nie tylko: 26.08

Na każde spotkanie można zapisać się mailowo: mrejtner@bibliotekalegionowo.pl oraz przez wydarzenie na Facebooku. Liczba miejsc ograniczona. Biblioteka zobowiązuje się do zapewnienia bezpiecznych warunków spotkań. Krzesła będą rozstawione w odległości min. 1,5 m, w odpowiednio dużej sali. Zapewni ona także stały dostęp do płynu do dezynfekcji rąk.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.