Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się w Legionowie rekrutacja do „Fit kids”, czyli pilotażowego programu przeciwdziałania otyłości wśród dzieci. Docelowo weźmie w nim udział 120 uczniów klas 1-6 z miejskich szkół podstawowych. Zajęcia będą odbywały się m.in. w Spektrum Sportu przy ul. Narutowicza i dla uczestników są całkowicie bezpłatne.

Za objętym patronatem Prezydenta Miasta Legionowo programem „Fit kids”, realizowanym w ramach projektu „Badania diagnostyczne w kierunku otyłości dla uczniów klas I-VI szkół podstawowych z terenu Warszawy, dzielnicy Białołęka i Gminy Miejskiej Legionowo w roku szkolnym 2018/2019 oraz 2019/2020”, stoi firma Thames Sp. z o.o. W Legionowie pomoże jej wprowadzić go w życie Stowarzyszenie Spektrum Sportu. – Przede wszystkim cieszymy się, że jako miasto znaleźliśmy się w tym projekcie. Jesteśmy jego partnerem, nie dokładamy własnych środków, a mimo to młodzi, zagrożeni otyłością mieszkańcy Legionowa będą mogli z tego programu skorzystać – podkreśla Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa.

W miejskiej odsłonie przedsięwzięcia wezmą udział dzieci z terenu gminy uczęszczające do klas 1-6, których wskaźnik masy ciała wynosi powyżej 95 centyla. Co istotne, składa się ono jak gdyby z trzech modułów. Pierwszym jest stanowiąca zarazem kwalifikację do projektu wizyta u lekarza specjalisty, w drugim rodziców oraz dziecko czeka spotkanie konsultacyjne z dietetykiem, trzeci zaś – ten najważniejszy – to zajęcia sportowo-rekreacyjne mające na celu poprawę kondycji fizycznej, ogólnego samopoczucia, a w konsekwencji zdrowia ucznia. Ponadto przewidziano również prelekcje dla rodziców dotyczące profilaktyki i zdrowego stylu życia.

Realizacja projektu potrwa sześć miesięcy. Uczestniczącym w nim dzieciom przysługiwać będzie 48 zajęć ruchowych prowadzonych przez wykwalifikowanych specjalistów (grupy ok. 15 osobowe, 2 x w tygodniu po 1 godzinie). Dodatkowo przewidziano trzy konsultacje z lekarzem nadzorującym postęp programu oraz edukację dla osób z otoczenia pacjenta. Podczas wakacji zajęcia będą prowadzone w Spektrum Sportu, natomiast w roku szkolnym – jeśli tylko pozwolą na to warunki epidemiologiczne – wdrażanie programu zostanie przeniesione do sal gimnastycznych w poszczególnych szkołach. – Jestem przekonany, że to bardzo potrzebna inicjatywa. Doskonale wiemy, w jaki sposób kultura, cywilizacja wpływa na nasze nawyki żywieniowe. Również u dzieci, które jak obserwujemy, uwielbiają na przykład fast foody. Dlatego konieczne jest wspieranie zarówno ich, jak i ich rodziców w sposób profesjonalny i zachęcanie do zmiany negatywnych przyzwyczajeń oraz aktywnego spędzania wolnego czasu – dodaje Piotr Zadrożny.

Pierwszy nabór do projektu nastąpi w dniach 22-26 czerwca od 17.00 do 19.00 oraz 27 czerwca (sobota) w godzinach 9.00-15.00. Będzie on prowadzony w legionowskim Spektrum Sportu przy ul. Narutowicza 96. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem: 22 300 93 94 – Biuro Projektów (czynne w godzinach 10.00-15.00).

Na koniec warto wspomnieć, że kandydaci do projektu nie mogą korzystać w momencie aplikowania do udziału w programie z podobnych świadczeń finansowanych i realizowanych przez NFZ oraz nie mogą w nim uczestniczyć osoby, które wcześniej korzystały z analogicznych projektów finansowanych przez EFS, np. u innego beneficjenta realizującego projekt w ramach programu pt. „Regionalny program zdrowotny w zakresie chorób kręgosłupa i otyłości wśród dzieci z województwa mazowieckiego”.

Poprzedni artykułZatrzymanie bez lizaka
Następny artykułJak oszczędzać wodę i pieniądze
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.