www.nakolei.pl

Jak poinformowała spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, podpisano umowę na opracowanie projektu oraz remont trasy Wieliszew-Zegrze. W ramach wartej ponad 34 mln zł inwestycji powstanie nowy i nowoczesny przystanek, mający poprawić dostęp do kolei w północnej części Mazowsza. Projekt jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Oficjalna nazwa przedsięwzięcia brzmi „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze”. Ich harmonogram przewiduje wymianę torów, budowę sieci trakcyjnej i rozjazdów. A wszystko to pod nadzorem nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym. W ramach inwestycji przebudowany też będzie przejazd kolejowo-drogowy na ul. Modlińskiej. Po jej zrealizowaniu pociągi pasażerskie pojadą tam z prędkością do 80 km/h. – Podpisana przez PKP PLK umowa na wykonanie prac i wykorzystanie nieczynnej linii Wieliszew-Zegrze oznacza nowe połączenia do Zegrza. Realizujemy projekty, które zapewniają mieszkańcom lepsze i sprawniejsze podróże, a tym samym ułatwiają codzienne dojazdy do szkół i do pracy oraz możliwość rekreacyjnych wyjazdów poza aglomerację – podkreśla mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Po czekającej ją przebudowie podróżni na stacji w Zegrzu Południowym wygodniej wsiądą do pociągów z dwóch komfortowych peronów. Zostaną one wyposażone w ławki, wiaty oraz funkcjonalne oświetlenie. Dobrą orientację zapewnią pasażerom tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Przewidziano również udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, zaś linie naprowadzające ułatwią dojście osobom niewidomym i słabowidzącym. – Po latach przywracamy połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza, ograniczamy w kolejnym regionie wykluczenie komunikacyjne. Inwestycja wpisuje się w założenia Master Planu dla Warszawy. To kolejna trasa, która zwiększy możliwości podróży w aglomeracji warszawskiej – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Po zakończeniu przewidzianych w projekcie prac będzie możliwe wznowienie ruchu pociągów. Zapewnią one lepsze dojazdy do Warszawy oraz ze stolicy nad Zalew Zegrzyński. Na trasie – w rejonie skrzyżowania linii z ul. Modlińską (droga wojewódzka 631) – zbudowany zostanie także dodatkowy przystanek o nazwie Wieliszew Centrum. Realizacja całego zadania odbywa się w systemie „projektuj i buduj”. Zakończenie inwestycji zaplanowano w 2022 roku.