fot. arch.

Jak niemal co roku krajowy fiskus przygotował dla wszystkich podatników kilka nowości. Większość z nich powinna szybko zyskać ich akceptację. Nie zmieniło się (i raczej nie zmieni) tylko jedno – podatki wciąż trzeba płacić.

Zmianie uległ m.in. termin składania niektórych deklaracji podatkowych. – Dotąd na złożenie PIT-u 28 był czas do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym. W tej chwili jest to termin od 15 lutego do 2 marca, natomiast w odniesieniu do pozostałych zeznań – od 15 lutego do 30 kwietnia bieżącego roku – informuje Urszula Pawłowska z Urzędu Skarbowego w Legionowie. To ważne, bo w przypadku złożenia zeznania przed 15 lutego, będzie ono uznane za złożone właśnie tego dnia. I to od niego będzie liczył się czas, jaki urząd ma na zwrot nadpłaconego podatku. I tu również nastąpiła korekta. – W przypadku składania zeznań drogą elektroniczną urząd skarbowy ma na to 45 dni, a w przypadku zrobienia tego drogą tradycyjną jest to 90 dni, czyli tak, jak było dotychczas.

Odkąd pojawiła się taka możliwość, pracownicy skarbówki zachęcają podatników do rozliczeń przez internet. Korzystnych, jak podkreślają, dla obu stron. Formularze PIT-37 i 38 można złożyć poprzez aplikację Twój e-Pit, dostępną na stronie Ministerstwa Finansów. – Na aplikacji Twój e-PIT jest zeznanie przygotowane na podstawie informacji zgromadzonych przez właściwy urząd, tak więc podatnik nie musi już nic robić To zeznanie, jeżeli nawet go nie sprawdzi, będzie zatwierdzone i traktowane tak, jak złożone za dany rok podatkowy. W tym roku na aplikacji Twój e-PIT przygotowano również PIT-28, a więc dla osób rozliczających się ryczałtowo, oraz PIT-36 – dodaje urzędniczka. W odróżnieniu od dwóch wcześniej wymienionych, będą one jednak przygotowane tylko wstępnie, więc podatnik musi je uzupełnić i zatwierdzić. Przy czym jest to opcja tylko dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Nowością, której wagę podkreślają pracownicy fiskusa, są mikro rachunki. Wcześniej należny państwu podatek wpłacało się na rachunki danego urzędu. Teraz każdy klient może mieć swój własny. – Od 1 stycznia br. mamy do czynienia z jednym rachunkiem – mikro rachunkiem podatkowym, indywidualnym dla każdego płatnika, na który należy wpłacić podatek na rzecz skarbu państwa. Aby wygenerować swój mikro rachunek, należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl i skorzystać z pomocy umieszczonego tam specjalnego generatora – radzi Urszula Pawłowska. Osobom fizycznym potrzebny będzie do tego numer PESEL, a przedsiębiorcom NIP. Pozostałe podatki, np. akcyzowy czy od czynności cywilno-prawnych, należy płacić na dotychczasowych zasadach.

Na koniec warto wspomnieć o nowości, która podatnikom preferującym tradycyjne kontakty z fiskusem raczej nie przypadnie o gustu. Mowa o zmianie godzin obsługi petentów w urzędzie. – Od wtorku do piątku przyjmujemy ich od 8.00 do 15.00. Później kolejkomat jest wyłączany, więc nie będzie już można pobrać numerka i udać się do okienka, żeby załatwić sprawę. Innymi słowy, skracamy czas obsługi podatników o godzinę. Inaczej odbywa się to w poniedziałek, kiedy mamy wydłużony czas pracy i czekamy na podatników od 8.00 do 18.00 – mówi pracowniczka legionowskiego fiskusa.

Poprzedni artykułMiłość od pierwszego jeżdżenia
Następny artykułPodjęły z Banku punkty
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.