Spora część mieszkańców Legionowa zapewne nie wie, że budynek przy ul. Piłsudskiego 3, gdzie znajduje się obecnie siedziba KZB Legionowo ma bogatą i ciekawą historię. I nie chodzi tu wcale tylko o to, że przez ponad 50 lat urzędowały tam władze miasta. Niedawno na ścianie tuż przed wejściem do Biura Obsługi Klienta w KZB pojawiła się tablica upamiętniająca pierwszego właściciela tego budynku, Jana Kazimierza Englarda – wybitnego muzyka bandoneonisty i jednego z prekursorów jazzu w Polsce.

– Nasza spółka mieści się w bardzo ciekawym historycznie budynku i niesłychanie istotnym dla dziejów naszego miasta. Stąd też pomysł, aby z jednej strony upamiętnić jej pierwszego właściciela, a z drugiej przybliżyć jego postać mieszkańcom Legionowa odwiedzającym naszą spółkę i wszystkim naszym gościom – powiedziała Irena Bogucka, prezes KZB Legionowo. Kamienica mieszcząca się przy ówczesnej ul. Królewskiej, tak zwana „Englardówka” został wybudowana w 1927 roku dla małżeństwa Englardów. Na jej parterze mieścił się „Bazar Księgarsko-Piśmienniczy” M. B. Grzanki, czyli sklep gdzie ówczesna legionowska młodzież bardzo chętnie kupowała modele do sklejania. W budynku działał też oddział miejscowy oddział PPS. Po wojnie kamienicę przejął Skarb Państwa. W roku 1946/47 zaczął tam funkcjonować Urząd Gminy Legionowo. Władze miasta swoją siedzibę miały tu aż do 2008 roku, kiedy to przeniosły się do nowoczesnego budynku wybudowanego u zbiegu ulic Piłsudskiego i Sowińskiego. W 2015 roku KZB Legionowo rozpoczęło remont i modernizację tego budynku, a już na początku następnego roku przeniosło tu swoją siedzibę.

Co do pierwszego właściciela budynku, czyli Jana Kazimierza Englarda, to urodził się on 9 października 1897 roku w miejscowości Husiny koło Krasnobrodu. Był synem hutnika szkła. Wielu jego krewnych i przodków było mistrzami rękodzieła szklarskiego, a niektórzy nawet właścicielami hut szkła. Jan Kazimierz wybrał jednak zupełnie inny fach, choć również wymagający nie lada zręczności. Został mianowicie muzykiem. Jako multiinstrumentalista skończył konserwatorium muzyczne w Dreźnie. Podobno potrafił grać aż na szesnastu instrumentach!

Jan Kazimierz Englard jest uznawany za jednego z pionierów jazzu w Polsce. Zasłynął też jednak jak wybitny wykonawca i twórca tang. Razem z orkiestrami Jerzego Petersburskiego i Andrzeja Golda oraz Henryka Golda nagrał ich bardzo wiele, w tym między innymi słynne „Tango Milonga”, Już nigdy”, „Nie odchodź ode mnie”, „Szkoda Twoich łez dziewczyno” i Tango Wanda. Jan Kazimierz Englard zmarł w 1942 roku.

Oprócz poświęconej mu tablicy z jego krótkim życiorysem, na ścianie przed wejściem do BOK wisi także jego zdjęcie, fotografia przedstawiającą to jak kamienica prezentowała się w okresie PRL-u oraz reprodukcja plakatów zachęcających do przyjścia i wysłuchania koncertów, na których Englard grał wspólnie z Petersburskim i Goldem.