Na początku sierpnia Tomasz Talarski w imieniu powiatowych radnych Koalicji Obywatelskiej i Porozumienia Samorządowego złożył na ręce legionowskiego starosty wniosek o zawarcie umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w sprawie utworzenia na terenie powiatu punktu konsultacyjnego dla mieszkańców, w ramach ogólnopolskiego Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.

– Komisja Europejska, która przeznacza na ten cel niemałe pieniądze, bardzo negatywnie odniosła się do działań polskiego rządu w tej sprawie. Wskazała, że dystrybucja unijnych pieniędzy na przykład na modernizację przydomowych kotłowni, czy termomodernizację budynków odbywa się w sposób niedostateczny. W związku z tym Minister Środowiska zwrócił się z prośbą do samorządów, aby pomogły mu w dotarciu do mieszkańców – tłumaczy Tomasz Talarski. Po pierwsze z informacją na temat tego, że za unijne pieniądze mogą sfinansować na przykład wymianę starych węglowych pieców na nowoczesne, zasilane bardziej ekologicznymi paliwami lub też na termomodernizację swoich domów. A po drugie, aby mieszkańcy dowiedzieli się, jak po te środki sięgnąć. – Widząc co się dzieje postanowiliśmy zapytać pana starostę, czy chciałby taki punkt w powiecie legionowskim utworzyć. Myślimy, że to jest bardzo dobra koncepcja ponieważ w na naszym terenie aż dziesięć tysięcy gospodarstw posiada piece na paliwo stałe i w związku z tym zanieczyszczenie powietrza zimą sięga zenitu. I nie chodzi tu tylko o Legionowo, które zresztą pod tym względem wygląda chyba najlepiej jeśli idzie o cały powiat. Programy, które miasto od paru lat realizuje przynoszą efekty. Z tego co pamiętam w tej chwili chyba tylko 600 lub 700 gospodarstw ma jeszcze piece na paliwo stałe. W związku z tym chcemy, aby także w całym powiecie liczba tych nieekologicznych gospodarstw domowych spadła do minimum – mówi radny.

Do tego potrzebne są jednak łatwe i przejrzyste procedury, a przede wszystkim ktoś, kto w fachowy sposób pomoże mieszkańcom wypełnić wszystkie niezbędne wnioski i skutecznie aplikować po unijne fundusze. To właśnie byłoby głównym zadaniem punktu konsultacyjnego, o którego utworzenie zabiegają radni KO i PS. – To ma być takie miejsce, gdzie każdy mieszkaniec, który chciałby albo zmodernizować kotłownię lub też dokonać termomodernizacji swojego budynku, zapozna się z programem i z możliwościami finansowania jego inwestycji, a przy okazji urzędnik, który go będzie obsługiwał, pomoże mu wypełnić wniosek, który z tego co wiem jest dość skomplikowany – powiedział Tomasz Talarski.

Przykład Legionowa, które w ciągu niespełna trzech lat dofinansowało z własnego programu wymianę ponad 300 pieców pokazuje, że jeśli procedury nie są zbyt skomplikowane, a mieszkaniec może liczyć na fachową pomoc przy przebrnięciu przez nie, proekologiczne działania mogą być niezwykle skuteczne. Liczymy więc, że rządząca powiatem koalicja Bezpartyjnych Samorządowców oraz Prawa i Sprawiedliwości ten wniosek poprze.