To z pewnością świetna wiadomość dla wszystkich miłośników nowych technologii, inżynierii i programowania. W legionowskiej Poczytalni zlokalizowane jest w pełni wyposażone laboratorium elektroniczne pozwalające rozwijać umiejętności projektowania i budowania układów analogowych. Zajęcia prowadzi tam Fundacja Know-how.
Można na nich poznać techniki lutowania, wykonywania pomiarów elektrycznych, a nawet zrozumieć fizykę. Podczas pracy wykorzystywane są płytki Arduino, które mogą być dowolnie zaprogramowane. Po dołączeniu do nich dodatkowych elementów, mogą one stać się podstawą do stworzenia prawdziwych robotów, które potrafią jeździć, latać i można nimi samodzielnie sterować lub zaprogramować tak, aby układały, czy transportowały różnego rodzaju przedmioty.
Nowością w Legionowie jest też otwarty niedawno Klub Kreatywności, który z założenia jest miejscem dla wszystkich majsterkowiczów. Wraz z Poczytalnią została otwarta przestrzeń w formule Maker Space, gdzie będą zapraszane szkoły oraz hobbyści poszukujących miejsca do majsterkowania. Klub Kreatywności został wyposażony w kilka drukarek 3D, skaner 3D oraz okulary wirtualnej rzeczywistości. W skład Klubu wchodzą także stanowiska do modelowania trójwymiarowego, co pozwala przekuć pomysły na istniejące prototypy. W wirtualnej przestrzeni za pomocą dołączonych manipulatorowów można w czasie rzeczywistym modelować obiekty i w ciągu kilku sekund uruchomić ich drukowanie.
Dynamiczny wzrost zapotrzebowania na specjalistów branży IT skłania do refleksji, że warto uczyć się programowania i to od najmłodszych lat, kiedy chłonie się wiedzę najszybciej. W Know-how odbywają się cykliczne spotkania, na których doświadczeni prowadzący zdradzają tajniki kodowania m.in. w JavaScripcie, języku C i Java. W przyszłości oferta nauki programowania będzie rozszerzana w odpowiedzi na aktualne trendy.
Dla dzieci i młodzieży powyżej 12 roku życia Fundacja Know-how przygotowała zajęcia z elektroniki, druku 3D i programowania. Młodsi uczestnicy mogą zmierzyć się z robotyką LEGO, która rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz kreatywne i logiczne myślenie. Elementem zajęć oprócz budowy robotów jest tworzenie prostych algorytmów, dzięki którym najmłodsi uczą się w przystępny sposób obsługi silników i czujników.
Już w tym nadchodzącym tygodniu rozpoczynają się nowe edycje kursów inżynierskich. We wtorkowe popołudnia odbywać się będą zajęcia z programowania, w czwartki – robotyka LEGO, w sobotnie poranki – elektronika, a w niedziele – druk 3D. Stworzone zostały różne grupy wiekowe i poziomy zaawansowania, przez co zajęcia są odpowiednio dopasowane dla każdego, nawet początkującego uczestnika.
Działalność Fundacji Know-how opiera się również na prowadzeniu zajęć edukacyjnych z przedmiotów ścisłych w nowoczesnej formule małych grup. Pozwala to znacząco obniżyć cenę zajęć oraz budować wzajemną motywację. Może to być świetna okazja na przygotowanie do tegorocznej matury, gdyż ruszają właśnie ostatnie, intensywne kursy z matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
W najbliższych miesiącach wspólnie z Urzędem Miasta Legionowo, Know-how poprowadzi również bezpłatne kursy komputerowe dla mieszkańców Legionowa powyżej 25 roku życia. Poruszane będą tematy finansów, bezpieczeństwa dzieci w Internecie, mediów społecznościowych, tworzenia stron internetowych i prowadzenia własnego biznesu.
Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.know-how.org.pl i pod numerem telefonu 784 75 75 44. Warto także obserwować stronę Fundacji na Facebooku, gdzie są publikowane aktualności i informacje o zbliżających się kursach.