Sala szkoleniowa dla dzieci i młodzieży „Iskierka”, działająca w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie wzbogaciła się ostatnio o nowe wyposażenie. W grudniu odbył się tam oficjalny odbiór techniczny „Mobilnego symulatora zagrożeń pożarowych”.

Na pierwszy rzut oka rządzenie to wygląda jak duży i bogato wyposażony… domek dla lalek. Tworzy go wiele umeblowanych oraz staranie wykończonych pokoi i innych pomieszczeń, z których prawie każde ma swojego mieszkańca. Tu jednak podobieństwa do zabawki, upragnionej przez chyba każdą dziewczynkę, się kończą. – Symulator jest w pełni zautomatyzowanym urządzeniem wyposażonym w kamery HD i programy które umożliwiają symulowanie wielu scenariuszy pożarowych w prawie każdym pomieszczeniu budynku. Skala, w której wykonany jest domek umożliwia oglądanie zdarzeń z bliska lub powiększonego, bardzo realistycznego obrazu na monitorach – czytamy w komunikacie zamieszczonym na facebookowym fanpagu legionowskiej straży pożarnej.

W ostatnich dniach ubiegłego roku strażacy przeszli intensywne przeszkolenie z obsługi symulatora, a już niedługo powinny się rozpocząć regularne zajęcia dla najmłodszych mieszkańcami powiatu z użyciem tej właśnie pomocy dydaktycznej.

„Mobilny symulator zagrożeń pożarowych”, będący na wyposażeniu KP PSP w Legionowie jest pierwszym tego typu urządzeniem na Mazowszu. Został on zakupiony ze środków finansowych pozyskanych na Fundusz Wsparcia od jednostek samorządowych powiatu legionowskiego. Na tym urządzeniu rozwój sali szkoleniowej „Iskierka” jak się okazuje wcale się nie kończy. Jak informują legionowscy strażacy, pracują oni obecnie nad kolejnymi nowościami, które światło dzienne powinny ujrzeć w pierwszym kwartale obecnego roku.

fot. KP PSP Legionowo