Tuż przed grudniowymi świętami jabłonowscy radni podjęli decyzję o utworzeniu na terenie gminy nowego sołectwa. Dzięki podziałowi Chotomowa na dwie mniejsze jednostki administracyjne pojawi się na mapie Chotomów Północny.

Pomysł wydzielenia z Chotomowa odrębnej wsi wyszedł od samych mieszkańców. Uznali oni, że takie rozwiązanie pozwoli lepiej dbać o interesy około tysiąca osób żyjących po prawej stronie linii kolejowej Warszawa – Gdańsk. Pod koniec ubiegłego roku lokalni aktywiści stworzyli więc w tym celu specjalny komitet, a pod wnioskiem o powołanie do życia nowego sołectwa podpisało się ponad 300 chotomowian. Jak argumentowali inicjatorzy całej akcji, „Utworzenie nowego sołectwa w tej części Chotomowa umożliwi mieszkańcom pełną możliwość korzystania z przywilejów i wsparcia ze strony gminy, dotyczącego różnego rodzaju inwestycji, a także korzystania z funduszy sołeckich i funduszy Unii Europejskiej”. O ile za słowami lokalnych liderów pójdą w przyszłości czyny, trudno się z taką tezą nie zgodzić.

Według mieszkańców Chotomowa Północnego powstanie nowego sołectwa nie powinno negatywnie wpłynąć na rozwój południowej części wsi. Także od, bardzo przecież istotnej, strony finansowej. Większość członków Rady Gminy Jabłonna (co akurat w tym samorządowym ciele bywało dotąd rzadkością) uważała najwyraźniej podobnie, bo na grudniowej sesji obywatelską inicjatywę poparli. Czas pokaże, czy ta mała lokalna secesja wyjdzie gminie i jej mieszkańcom na zdrowie.

Poprzedni artykułIglasty przedmiot pożądania
Następny artykułWodny koncert życzeń
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.