Na tę chwilę spora część uczniów czekała prawdopodobnie od… pierwszego września. W piątek (22 czerwca) dzieci i młodzież w całym kraju zakończyli pracowity rok szkolny i zaczęli długo wyczekiwane wakacje.

– Te dziesięć miesięcy moim zdaniem wypadły nieźle. Wydaje mi się, że się przez ten czas spełniłem. Najlepiej wspominam debaty organizowane w legionowskim ratuszu, a w których systematycznie brałem udział. Oprócz tego uczestniczyłem jakoś w tym życiu szkoły – mówi Hubert Bienias vel Bieniak, drugoklasista z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii konopnickiej w Legionowie. – Ten rok szkolny był dla mnie dosyć trudny. Byłam w drugiej klasie, a tu jak wiadomo dochodzą nowe przedmioty i zaczyna się szersze przygotowanie do matury. Uczę się ponadto w szkole muzycznej w Warszawie więc miałam dwa razy więcej obowiązków, ale jakoś dałam sobie z tym radę – dodaje jego koleżanka z równoległej klasy, Magda Karmiłowicz. – Ten rok był bardzo długi i bardzo ciężki, bo doszły rozszerzenia i było już czuć presję przed maturą. Nie było więc łatwo, ale w końcu jest radość, że to już minęło i nareszcie mamy wakacje i wolne – kończy Maja Gosińska, również uczennica drugiej klasy w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii konopnickiej w Legionowie.

Z tymi trudami uczniowie sobie najwyraźniej świetnie poradzili bo dyrektorzy i nauczyciele są z minionych dziesięciu miesięcy bardzo zadowoleni. – To był dobry rok. Jesteśmy naprawdę zadowoleni, usatysfakcjonowani i dumni z wyników naszych uczniów. Mamy już wyniki egzaminów gimnazjalnych, które są bardzo wysokie i we wszystkich przedmiotach znacznie wyższe od wyników krajowych. Dzieci i nauczyciele ciężko pracowali, ale dzięki temu mamy wymierne efekty – mówi Jolanta Magda, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Konopnickiej w Legionowie. Również i liceum rok szkolny 2017/2018 może zaliczyć raczej do udanych. – Na zakończenie roku tutaj także mamy dobre wyniki. W tej chwili trwa wręczanie nagród najlepszym uczniom. Wielu z nich otrzyma nagrody i stypendia starosty powiatu legionowskiego, także naprawdę jesteśmy zadowoleni z tego roku szkolnego – dodaje dyrektor Magda.

Powody do radości ma też Dorota Kuchta, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Legionowie. Jej uczniowie, podobnie jak gimnazjaliści z Konopnickiej, również świetnie sobie poradzili z tegorocznym egzaminem gimnazjalnym. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z jego wyników ponieważ nasi uczniowie zdali go na poziomie wysokim, a z języka niemieckiego nawet na bardzo wysokim. Myślę więc, że to pokazuje miejsce szkoły w całym systemie polskiej oświaty ponieważ osiągnęliśmy stanin wysoki, co oznacza, że należymy do placówek, które mają wysoki poziom kształcenia – przyznała Dorota Kuchta, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Legionowie. Ale nie tylko wyniki gimnazjalistów zaważyły na takiej a nie innej ocenie minionego już roku szkolnego. – Obfitował on w bardzo wiele sukcesów i to sukcesów na bardzo wysokich szczeblach. Największe osiągnięcie, które w tym roku uzyskał jeden z uczniów naszej szkoły, to pierwsze miejsce Macieja Wróblewskiego w Ogólnopolskim Konkursie Losy Żołnierza i Oręża Polskiego na etapie właśnie ogólnopolskim. W nagrodę był goszczony w Pałacu Prezydenckim przez Prezydenta RP i to był taki wyjątkowy sposób uhonorowania – dodała Dorota Kuchta.

Miejmy nadzieję, że za rok uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy kolejny rok szkolny będą żegnali w podobnych nastrojach.