Dzięki wystawie pod nazwą „Drzewo w czterech porach roku” fragmenty legionowskiego ratusza bardziej przypominają ostatnio las niż urząd. We wtorkowe przedpołudnie (17 kwietnia) nastąpiła oficjalna inauguracja tej proekologicznej ekspozycji autorstwa najmłodszych mieszkańców miasta. Maczali w niej palce podopieczni 12 publicznych i niepublicznych placówek przedszkolnych.

– Dzisiaj otwieramy wystawę prac plastycznych wykonanych przez dzieci z legionowskich przedszkoli w ramach dużej ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Listy dla Ziemi”. Zapoczątkowała ją w 2013 roku fundacja Arka. Polega ona generalnie na edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. W tym roku zajmujemy się tematem gospodarki odpadami, problemem niskiej i smogu – mówi Beata Piasecka, dyr. Przedszkola Miejskiego nr 9. Jak zatem widać, temat – w odróżnieniu od wieku twórców poszczególnych prac – był poważny. Ale jak zapewniają organizatorzy, to nie przypadek, że z problemem ochrony środowiska młodzi legionowianie spotykają się tak wcześnie. – Poprzez edukację ekologiczną dzieciaki nabywają nie tylko świadomość, ale też postawy odpowiedzialności za środowisko, przenoszą te postawy do rodzinnych domów, a jeżeli przy okazji mogą „wyżyć się” w twórczej aktywności, to oczywiście dodatkowa frajda i bonus takie edukacji.

Jednym z celów ratuszowej wystawy jest także zaakcentowanie roli przedszkolaków w życiu miasta. A przy okazji podkreślenie znaczenia edukacji przedszkolnej w ogóle. – Naturalna ciekawość dzieci, nauka przez zabawę pozwala im, ale i nam jako nauczycielom, kształtować już od najmłodszych lat dobre nawyki i postawy. A że w formie zabawy, tym lepiej – uważa Beata Piasecka.

Otwarcie „zielonej” wystawy uświetniły swym występem wokalnym przedszkolaki z „szóstki”. Śpiewały oczywiście o przyrodzie. Na pamiątkę uczestnictwa w akcji każda z placówek otrzymała sadzonkę sosny – aby przypominała jej uczestnikom, że o przyrodę należy dbać nie tylko od święta.