Przed świętami Bożego Narodzenia w sali widowiskowej ratusza odbył się trzeci koncert z cyklu Legionowo Łączy Pokolenia. Jest on częścią projektu, którego pomysłodawczynią była Małgorzata Luzak, a który obejmuje też takie wydarzenia jak Festiwal Młodych Talentów oraz działalność teatru Na Luzie.

Koncert galowy Legionowo Łączy Pokolenia był w pewnym sensie podsumowaniem całego projektu. Jego nazwa jest nieprzypadkowa, bo w trakcie imprezy na jednej scenie spotykają się aż trzy pokolenia legionowian. – Z roku na rok przybywa w naszym mieście seniorów. Myślę, że bardzo ważne jest to, żeby młodzi ludzie potrafili współistnieć ze starszymi i z nimi rozmawiać. Nam w trakcie tych koncertów się to udaje. Przy pierwszym było trochę problemów, żeby młodzież wyszła na scenę podczas występów seniorów i na przykład tańczyła gdzieś tam w tle. Teraz już nie ma z tym problemów. Oni się razem bawią, w garderobie też są razem i rozmawiają ze sobą. To jest moim zdaniem bardzo ważne – powiedziała Małgorzata Luzak, pomysłodawczyni koncertu.

To, że w tych słowach nie ma za grosz przesady, potwierdzają też główni bohaterowie międzypokoleniowego muzycznego przedsięwzięcia. – Jako seniorzy występowaliśmy na początku sami. Gdy przyszli do nas młodzi ludzie, czułem się niezbyt pewnie. Zobaczyłem jednak, że współpraca układa się kapitalnie. Oni są naprawdę super. W garderobie nie odczuwa się żadnej różnicy, czy to osoba z mojego rocznika, czy młodzież z gimnazjum lub liceum. Atmosfera jest po prostu fantastyczna – przyznał Jerzy Maciejowski, przedstawiciele pokolenia 50+. – Mimo znacznej różnicy wieku potrafimy się razem bawić, znaleźć wspólny język i wspierać się za kulisami. Rok temu bardzo się stresowałam przed wyjściem na scenę i wtedy podeszła do mnie jedna z pań i zaczęła mnie wspierać. To było bardzo kochane, bo obca dla mnie osoba zachowywała się jakby była moją babcią. Dzięki temu atmosfera jest naprawdę niezwykła – dodała „juniorka” Julia Szefler.

Co ważne, ma ona też wpływ na jakość artystyczną koncertu. Wykonawcy, tak młodzi, jak i ci starsi, zgodnie podkreślają, że są dla siebie wzajemnie muzyczną inspiracją. – Młodzież nas mobilizuje z uwagi na to, że oni są fantastyczni muzycznie. Ja, stuprocentowy amator, przy nich staram się dawać z siebie wszystko, żeby jak najlepiej wypaść – powiedział Jerzy Maciejowski. – Oni są bardziej doświadczeni życiowo i scenicznie. Częściej od nas występowali oraz śpiewali i w związku z tym przekazują nam wiedzę i wskazówki – mówi Julia Szefler. A co do samego koncertu, zabrzmiały na nim piosenki znane i lubiane przez wszystkie pokolenia, ale i takie, którymi aktualnie inspiruje się legionowska młodzież. Nie mogło też oczywiście zabraknąć utworów wykonanych wspólnie przez wszystkich artystów. Na finał uczestnicy koncertu zaśpiewali dwa przeboje: „Szesnaście lat” i „Ale to już było”. Następny koncert z cyklu Legionowo Łączy Pokolenia już za rok.

Elph