Interesujesz się historią? Chcesz spędzić część weekendu w ciekawy, aktywny sposób i dowiedzieć się czegoś nowego? W takim razie ta propozycja jest właśnie dla Ciebie! Już w najbliższą sobotę (23 września) rusza pierwsza z cyklu bezpłatnych pieszych wycieczek dla mieszkańców powiatu legionowskiego. Jej uczestnicy wybiorą się do Serocka i pokonają przeszło 9,5 km Szlakiem Polski Walczącej.

Cykl pięciu wycieczek jest organizowany przez Chorągiew Stołeczną ZHP Hufiec Legionowo i Powiat Legionowski. Projekt ma na celu rozbudzenie zainteresowania historią naszego rejonu, zapoznanie, zwłaszcza młodzieży szkolnej, z miejscami pamięci znajdującymi się na trasie powiatowego Szlaku Polski Walczącej, a także zachęcenie do aktywnego spędzania czasu i uprawiania turystyki pieszej.

Pierwszą wycieczkę z przewodnikiem zaplanowano na najbliższą sobotę. Organizatorzy zadbali o dowóz bezpłatnym autokarem około 50 uczestników z miejsca zbiórki, tj. spod Areny Legionowo, na początek trasy wymarszu do Wierzbicy. Stamtąd piechurzy pokonają blisko 9,5 km malowniczej trasy przez Serock, brzegiem Narwi, przez rezerwaty przyrody, aż do Jadwisina. Po drodze zwiedzą między innymi wały twierdzy napoleońskiej, najstarszy zabytek architektury w powiecie – murowany kościół w stylu późnogotyckim zbudowany po 1524 roku, serocki rynek z pamiątkową tablicą pomordowanych za wolność Ojczyzny, cmentarz parafialny, na którym znajduje się grobowiec mjr. Konstantego Mikołaja Radziwiłła – oficera AK ps. Korab, a także ruiny dworku Szaniawskiego z 1838 r. Z końca trasy marszu turystów odwiezie do Legionowa autokar. – Zapraszamy do udziału dzieci wraz z opiekunami, młodzież i dorosłych. W trakcie wycieczek przeprowadzone zostaną tematyczne mini konkursy z wiedzy o historii powiatu, w których do wygrania będą atrakcyjne nagrody z logo Powiatu Legionowskiego (m.in. kubek, czapka, ręcznik, książki oraz albumy). Dodatkowo przebycie tras będzie stwarzało możliwość ubiegania się o jeden z trzech stopni odznaki turystycznej Szlaku Polski Walczącej – zachęcają organizatorzy wycieczki.

Wycieczki z przewodnikami zaplanowane są na soboty: 23 września – serocka, 30 września – nieporęcka, 14 października – wieliszewska, 28 października – jabłonowska i 11 listopada – legionowska. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy odbywają się telefonicznie pod numerami tel. + 48 66 16 16 430 (p. Maciej Modrzejewski z ZHP) i 22 764 05 95 (powiat) oraz poprzez e-mail: maciej.modrzejewski@zhp.net.pl lub szlak@powiat-legionowski.pl.

KejT