Jak zwykle na początku października ruszyły kolejne legionowskie Senioralia. Ich piątą edycję zapoczątkowało przekazanie organizatorom symbolicznego klucza do miasta. Podczas uroczystości w ratuszu prezydent znów pozbywał się go bez żalu. – Mam wielki honor, zaszczyt i radość, że mogę iść teraz na parę dni urlopu.

To dokładnie odwrotnie niż seniorzy. Dzięki cyklowi imprez najbliższy czas mają szansę spędzić bardzo pracowicie. I świetnie się przy tym bawić. – Chcemy zaprezentować dorobek mieszkańców, rozpoczynając od pokazów, które przygotowali przed salą widowiskową, czyli efektów zajęć z rękodzieła artystycznego i orgiami, a także wystawy fotograficznej. Będą również organizowane m.in. turnieje szachowe i brydżowe. W tym roku wychodzimy poza województwo, odbędzie się bowiem u nas ogólnopolska konferencja rad seniorów. Przyjadą do Legionowa przedstawiciele aż 50 polskich miast – zapowiada dr Roman Biskupski, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów. Tym samym powinno ono umocnić się na pozycji jednego z krajowych liderów ruchu ludzi „trzeciego wieku”. Ludzi stanowiących już jedną czwartą wszystkich mieszkańców miasta. – Seniorzy to ciekawa, wesoła i aktywna grupa społeczna, z każdym rokiem coraz liczniejsza, która w różnych dziedzinach współtworzy życie tego miasta. Coraz więcej seniorów działa w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a także w innych organizacjach. Możemy na nich liczyć – mówi prezydent Roman Smogorzewski. Na współpracy korzystają obie strony. Oprócz satysfakcji lokalni włodarze mogą także zyskać więcej prestiżu. – Chcę dziś zaproponować władzom samorządowym wystąpienie do Światowej Organizacji Zdrowia o przyznanie Legionowu certyfikatu Miasto Przyjazne Starzeniu Się. Byłoby ono tym samym trzecim, czwartym takim miastem w Polsce. Jest na to szansa, ponieważ dzieje się w nim bardzo wiele – uważa szef MRS.

Zupełnie tak jak we wtorek na ratuszowej scenie. Warto odnotować, że podrygujących emerytów wsparła wokalnie młodzież, a konkretnie laureaci Festiwalu Młodych Talentów z Liceum Salezjańskiego. Międzypokoleniowa integracja to kolejny przykład siły, z jaką senioralne organizacje prą do przodu. – Liderzy, którzy prowadzą tu dwie największe organizacje, pozyskują pieniądze z miasta, ale też środki zewnętrzne. Różnych propozycji dla seniorów, w porównaniu do innych miast i proporcjonalnie do liczby mieszkańców, jest w Legionowie bardzo dużo – twierdzi prezydent.

W ramach tegorocznych Senioraliów zaplanowano także trzeci Marsz Różowej Wstążki, spektakl teatru Na Luzie oraz obchody Światowego Dnia Seniora. Imprezę starym zwyczajem zwieńczy bitwa na głosy, czyli Wokalne Potyczki Seniorów.

Poprzedni artykułNie rzucim żony…
Następny artykułSesja z poLOTem
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.