PAN i jego kram

Jabłonowskie Centrum Badawcze Polskiej Akademii Nauk jest najnowocześniejszym w Polsce zespołem laboratoriów zajmujących się wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych. W środę, na konferencji pod hasłem „Nauka dla biznesu”,  placówka usiłowała skusić lokalnych przedsiębiorców.

– Chcielibyśmy nawiązać z państwem współpracę, znaleźć punkt styku i wiele tematów do prowadzenia wspólnych badań naukowych, które w efekcie przyniosą korzyści zarówno regionowi, jak i w ogóle gospodarce – powiedziała do zebranych Marzena Patoleta, pełnomocnik dyr. ds. Centrum Badawczego PAN w Jabłonnie. – To okazja, aby przedsiębiorcy z naszego terenu mogli zapoznać się z ofertą Centrum, zobaczyć, na ile jest ona dla nich atrakcyjna i może wspomóc ich w prowadzeniu biznesu – dodaje wicestarosta Jerzy Zaborowski.

Środowe spotkanie naukowcy zaczęli od przedstawienia swej placówki. Głównie pięciu laboratoriów, z których każde pracuje nad inną gałęzią energii odnawialnej. – Mamy tu laboratorium technik słonecznych zajmujące się tematyką związaną z ogniwami fotowoltaicznymi, kolektorami słonecznymi, ale również opracowywaniem układów hybrydowych. Mamy laboratorium mikrosiłowni kogeneracyjnych i kotłów ekologicznych – to jakby perełka w naszym instytucie. Mamy też laboratorium energetyki wiatrowej, z dużym, bardzo funkcjonalnym i wszechstronnym tunelem aerodynamicznym – wyliczał dr inż. Patryk Chaja. W Centrum działa ponadto laboratorium inżynierii bezpieczeństwa dla energetyki i zintegrowane laboratorium plusenergetyczne. Opisu ich możliwości słuchano na sali z dużą uwagą. Wśród gości znaleźli się m.in. szefowie PEC-u i SMLW, których firmy mogłyby dzięki taniej energii bardzo skorzystać. – Zostali tu zaproszeni już wyselekcjonowani przedsiębiorcy, tacy, którzy wcześniej wyrazili chęć realizacji u siebie przedsięwzięć, które mogłyby zostać wspólnie podjęte – mówi Kazimierz Kurnicki, prezes Powiatowej Izby Gospodarczej w Legionowie.

Tak czy inaczej, to biznesmeni muszą zrobić pierwszy krok. – Przedsiębiorca zainteresowany współpracą z Centrum powinien przede wszystkim zapoznać się z naszą ofertą, dostępną na stronie internetowej. Musi też zastanowić się, jaki merytoryczny problem go dręczy przy rozwijaniu danego produktu czy technologii. Powinien go zidentyfikować, a jeśli ma z tym kłopot, nasi pracownicy naukowi mu w tym pomogą – zachęca Marzena Patoleta. Nie udzielą jednak wsparcia w kwestiach finansowych. Dlatego powiatowi organizatorzy konferencji zapoznali gości także z kilkoma opcjami w tym zakresie. – Dodatkowym elementem spotkania jest informacja o możliwościach pozyskania środków zewnętrznych z UE na zainicjowanie i prowadzenie współpracy pomiędzy naszymi przedsiębiorcami a Centrum Badawczym PAN. Bardzo liczymy, że dzisiejsze spotkanie zaowocuje realną współpracą i zainicjowaniem konkretnych projektów – mówi wicestarosta. Intensywne rozmowy uczestników konferencji pozwalają w tej sprawie na pewien optymizm. I dają nadzieję, że nie będą to słowa rzucone na wiatr.