Ostatniego dnia sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym. Najważniejsza zmiana dotyczy konieczności posiadania przez pieszych elementów odblaskowych, w przypadku gdy po zmroku poruszają się w terenie niezabudowanym. 

– Dotychczas było tak, że obowiązek noszenia elementów odblaskowych miały dzieci poniżej 15 roku życia. W tym momencie prawo zmieniło się tak, że wszystkie osoby tak dorosłe jak i dzieci muszą po zmierzchu i poza obszarem zabudowanym używać odblasków – mówi asp. Emilia Kuligowska, oficer prasowy KPP w Legionowie. Pieszy idący chodnikiem, drogą przeznaczoną dla pieszych lub w strefie zamieszkania jest z tego obowiązku zwolniony. Jak przekonują policjanci, ta zmiana prawa powinna znacznie powinna przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. – Należy tu chociażby wspomnieć, że pieszy bez odblasków jest po zmierzchu widoczny przez kierującego z odległości 40 metrów. Kiedy je nosi, kierowca zauważa go już z odległości 150 metrów. Kierujący ma więc czas na reakcję, na zahamowanie lub zmianę kierunku jazdy – dodaje asp. Kuligowska.

Odblaski można kupić w sklepach z artykułami biurowymi, w sklepach internetowych lub też liczyć na to, że uda się jakieś otrzymać od policjantów podczas samorządowych pikników. Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie planują też ruszyć z akcją informacyjną. – Policjanci z legionowskiej komendy jak i ościennych komisariatów z uwagi na tę zmianę prawa będą przez najbliższy czas informować pieszych i przypominać o nowym obowiązku. Będziemy również prowadzić kampanie profilaktyczne w szkołach. Odbywa się to w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” – mówi rzeczniczka legionowskiej policji.

Brak elementów odblaskowych jest wykroczeniem z artykułu 97 kodeksu wykroczeń, zagrożonym mandatem w wysokości od 20 do nawet 500 złotych.