Tegoroczne święto gminy Wieliszew, z mniejszymi lub większymi przerwami, będzie trwało aż do 22 czerwca. Zaczęto w niedzielę, i to od razu z przytupem. Dużo działo się wokół  festynowej sceny, jeszcze więcej na niej. Występowały miejscowe talenty, pojawiły się też satyryczne i muzyczne gwiazdy, z Moniką Brodką na czele.

Gminne świętowanie, jak kraj długi i szeroki, ma swój zwyczajowy organizacyjny schemat. Zakłada on, że zanim mieszkańcy rozpoczną zabawę, powinni się pomodlić i podziękować Bogu za to, że mają do niej powody. Tak też stało się i w kościele wieliszewskiej parafii Przemienienia Pańskiego. Po zakończeniu mszy chętni mieszkańcy zgromadzili się przy siedzibie miejscowej OSP, a następnie wzięli udział w jak dotąd najdłuższej i najgłośniejszej lokalnej „Paradzie talentów”.

Nic w tym zresztą dziwnego, bo maszerującym przygrywała orkiestra ze szkoły w Łajskach, gardła dzielnie zdzierały przedszkolaki, zaś ramię w ramię z tubylcami szli, i to nie w milczeniu, przedstawiciele gmin partnerskich z Włoch, Rumunii, Cypru, Grecji oraz Łotwy. Celem parady było oczywiście boisko na wieliszewskim stadionie, gdzie na wędrowców czekały „talenty” już w dużej mierze (przynajmniej zawodowo) spełnione – miejscowi samorządowcy. Kiedy wójt Paweł Kownacki uczynił zadość powitalnym formalnościom, zaczęło się prawdziwe świętowanie.

Na początek wszedł na scenę reprezentant lokalnych seniorów Piotr Sierawski, który z rąk wójta oraz przewodniczącego rady gminy otrzymał medal oraz legitymację dla Honorowego Mieszkańca Gminy Wieliszew. Dalej poszło już śpiewająco, tańcząco i rozśmieszająco. Organizatorzy ściągnęli wyjątkowo mocną ekipę satyryków. Ci zaś, lubiąc plenerowe imprezy i ten rodzaj kontaktu z publicznością, bawili (się) doskonale. Jeszcze raz potwierdziło się, że zarówno Nowaki, jak i Formacja Chatelet nieprzypadkowo znajdują się w kabaretowej ekstraklasie. Tak czy inaczej, ich występy stanowiły świetną rozgrzewkę przed muzyczną częścią imprezy, zapoczątkowaną przez dobrze w gminie znany zespół Horyzonty. Najwięcej emocji, również tych związanych z kaprysami pogody, wzbudził koncert oczekiwanej w Wieliszewie od dawna Moniki Brodki. Rok wcześniej ze sceny przepędziła ją ogromna ulewa, więc obawy fanów były zrozumiałe. Na szczęście tym razem artystka przemierzała scenę suchą stopą, a wielbiciele jej twórczości mogli bez przeszkód bawić się pod sceną.

Kolejnym elementem tegorocznych obchodów święta gminy będzie impreza z okazji Dnia Dziecka, która 7 czerwca odbędzie się w Krubinie.

Sponsorami Święta Gminy Wieliszew byli: Gaz System S.A., 
Starostwo Powiatowe w Legionowie, SK Bank,
Bank Spóldzielczy w Legionowie.