Wystartowała trzecia edycja Dni Osób Niepełnosprawnych powiatu legionowskiego. Tradycyjnie już zainaugurowała je uroczysta gala, która odbyła się w środę (5 marca) w sali widowiskowej Urzędu Miasta Legionowo.

– Wszyscy czekają na to święto. A dlaczego? Bo są ogłoszone konkursy i każdy kto w nich bierze udział czeka na ogłoszenie wyników i ich rozstrzygnięcie. Wszyscy czekają też na paraolimpiadę, na plener malarski, na wystawy i na wszystkie inne imprezy, które są przygotowywane – mówi Jerzy Jastrzębski, prezes fundacji „Promień słońca” i jeden z organizatorów Dni Osób Niepełnosprawnych.W tegorocznym planie Dni Osób Niepełnosprawnych wszystkie one się pojawią. Na razie zrealizowano tylko ich pierwszy punkt, czyli uroczyste otwarcie. Swoim niezwykłym głosem uświetniła je Dorota Osińska, aktorka teatru Rampa i finalistka programu The Voice of Poland.

W środę też, po raz pierwszy w krótkiej historii imprezy, wręczono ordery „Przyjaciel niepełnosprawnych”. – O przyznawaniu nagród zadecydowała tolerancja, zaangażowanie, pasja, ta wielka pomoc i wielkie wielkie serce dla ludzi, wieloletnia współpraca z osobami niepełnosprawnymi oraz w pewnym sensie oddanie siebie dla tych osób – mówi Joanna Folwarska, przewodnicząca kapituły orderu „Przyjaciel niepełnosprawnych”.Pierwsze wyróżnienia przyznano Krystynie Świniarskiej, jednej z fundatorek fundacji „Promień słońca” i wieloletniej nauczyciele Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie oraz Krzysztofowi Wołejko, dyrektorowi Zespołu Szkół nr 1 w Legionowie.

Inauguracji Dni Osób Niepełnosprawnych – podobnie zresztą jak przed rokiem – towarzyszyło przesłuchanie kandydatów do Konkursu Form Scenicznych. Jego rozstrzygnięcie, a także wręczenie nagród w konkursach literackim i plastycznym, odbędzie się 21 marca. Kolejne imprezy zaplanowano na kwiecień. – Będzie kilka wystaw realizowanych przez Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych, które odbędą się tutaj u nas w ratuszu. Wymieniamy się też wystawami z Pułtuskiem. On wystawia prace niepełnosprawnych u nas, a nasza wystawa jedzie do nich. Mamy również dwie imprezy, które robimy wspólnie z Nowym Dworem Mazowieckim – wylicza Andrzej Sobierajski, dyrektor Miejskiego Ośrodka kultury w Legionowie. Dwie ostatnie imprezy to trzeci plener malarski, który zostanie zorganizowany 17 maja na dziedzińcu ratusza i również trzecia paraolimpiada. Odbędzie się ona 23 maja na miejskim stadionie.

Jesienią – i tu nowość – zaplanowano natomiast porady prawne dla osób niepełnosprawnych, organizowane przez fundację Omega.