Późną wiosną powinny ruszyć trzy najważniejsze i największe w tym roku inwestycję drogowe w Legionowie. Jest to przebudowa ulic Jagiellońskiej, Parkowej i Sobieskiego. Jak zapewnia legionowskie starostwo powiatowe, czyli zarządca tych dróg, podstawowym celem realizacji tych inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa.

– Najważniejsza rzecz to rondo na ulicy Sobieskiego przy skrzyżowaniu z Parkową. Ono zdecydowanie spowolni ruch na tym odcinku oraz ułatwi włączenie się do ruchu z ulicy Parkowej, która jest dzisiaj podporządkowana. Na rondzie będzie to o wiele prostsze – mówi Jan Grabiec, legionowski starosta. Pojawią się tam też tak zwane azyle dla pieszych. Wzdłuż ulicy Parkowej i Jagiellońskiej zostaną przebudowane chodniki.{mp4}konsultacje|512|384|{/mp4}

Na łuku Sobieskiego – Krakowska pojawi się lewoskręt w ulicę Lwowską, a na skrzyżowaniu Jagiellońskiej i Piłsudskiego zostanie wybudowany prawoskręt w Piłsudskiego, dla kierowców jadących od stacji PKP Legionowo Przystanek. Na Jagiellońskiej pojawi się też nowa nawierzchnia, nowe miejsca parkingowe oraz rondo na skrzyżowaniu z ulicą Barską. – Tam gdzie się da zbudujemy nowe fragmenty ścieżek rowerowych, tak żeby powiązać je z istniejące z układem komunikacyjnym miasta. Niestety nie wszędzie to się uda i sam wylot ulicy Jagiellońskiej do Warszawskiej, będzie bez ścieżki rowerowej nad czym bardzo ubolewamy. Nie da się jednak w tym miejscu poszerzyć ścieżki nie likwidując miejsc parkingowych – dodaje starosta.

 

Projekty modernizacji tych ulic we wtorek (12 lutego) zostały skonsultowane z mieszkańcami. Wybór miejsca konsultacji, czyli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 nie był przypadkowy. Codziennie bowiem zjawia się tam blisko tysiąc młodych legionowian, o których bezpieczeństwo trzeba szczególnie dbać. – Dzieci idą ze wszystkich stron otaczających szkołę, a więc od strony ulicy Krakowskiej, Gnieźnieńskiej, Chrobrego i Sobieskiego. Ta przebudowa jest więc dla nas niezmiernie istotna. Nadarza się bowiem okazja, żeby poprawić bezpieczeństwo dzieci. Dotyczy to szczególnie skrzyżowania Krakowskiej i Gnieźnieńskiej gdzie jest bardzo niebezpiecznie, skrzyżowania Parkowej Sobieskiego oraz przejścia dla pieszych przy Kordeckiego – mówi Dorota Kuchta,  dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Legionowie. Nie wszystkie te miejsca uwzględniono w projekcie przebudowy, a propozycje poprawy tam bezpieczeństwa pojawiły się dopiero podczas wtorkowych konsultacji.

Mieszkańcy pytali też między innymi o ścieżki rowerowe, miejsca parkingowe i o to gdzie się będą znajdować bezpieczne przejścia dla pieszych. Dyskusja bardzo często uciekała jednak od głównego tematu konsultacji i zmierzała na przykład w kierunku tunelu, nieprzebudowanego trzeciego odcinka drogi krajowej numer 61, planowanego dworca oraz tonących w błocie dróg lokalnych. Nie obyło się też bez poruszenia wątków politycznych. – Było to bardzo ciekawe i pożyteczne spotkanie, bo jakkolwiek projekt powstawał przez ostatnie trzy lata i był poprzedzony koncepcją, którą pokazywaliśmy na konsultacjach społecznych i podczas rozmów z mieszkańcami, to na tej sali w ciągu ostatnich dwóch godzin udało się zgłosić kilka bardzo konkretnych poprawek, które na pewno uwzględnimy w projekcie – mówi Jana Grabiec.

Przebudowa ulic ruszy najprawdopodobniej późną wiosną i może potrwać nawet do pół roku. Utrudnienia w ruchu na pewno wystąpią, ale starostwo będzie chciało je minimalizować. Drogi będą zamykane etapowo. Inwestycja ta otrzymała trzy miliony dofinansowania z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.