Akcja chipowania, realizowana w ramach Programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Legionowie, została zaplanowana  na trzy – cztery lata. Łącznie obejmie ok. 3500 psów, bo taka jest orientacyjne liczba psów w Legionowie.
Na początek  przewidziane było wszczepienie elektronicznego mikrochipa 560 psom, gdyż taką ilość chipów zakupiła nasza Gmina. To rok próbny, trzeba było sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie, czy właściciele psów zechcą zachipować swego ulubieńca?

 Uważam, że każdy odpowiedzialny pan psiaka, powinien skorzystać z możliwości bezpłatnego (koszty ponosi Gmina) oznakowania swego czworonoga. Wszczepienie chipa jest bezbolesne (zwykła iniekcja) i  bezpieczne. Piszę to z pełną odpowiedzialnością – moja suczka nawet nie drgnęła w czasie trwającego ok. sekundy zabiegu wstrzyknięcia elektronicznego numerka. Naprawdę  da się przez to przejść bezstresowo.
W tym roku akcja  została już zakończona. Można powiedzieć, że zainteresowanie legionowskich posiadaczy psów było spore, gdyż w zasadzie ciągu trzech miesięcy  wykorzystane zostały wszystkie zakupione chipy. Oczywiście to dopiero początek, ciąg dalszy nastąpi. W przyszłym roku planowane jest zachipowanie 1000 psów. Miejmy nadzieję, że plany zostaną zrealizowane. Dla mających wątpliwości czy warto swojemu pupilowi wszczepić chipa, podaję kilka informacji o zaletach chipowania.
Dlaczego trzeba zaopatrzyć psa w mikrochip?
Codziennie mamy zgłoszenia o zaginięciu psów. Choć właściciele pilnują, choć są ogrodzone posesje, to jednak zdarzają się ucieczki, bo ktoś nie domknął furtki, była dziura w ogrodzeniu lub smycz okazała się za luźna. Czasami słyszę od właściciela psiaka, że jego pupil na pewno się nie zgubi, bo jest cały czas na smyczy. A gdy w czasie spaceru właściciel np. zasłabnie? To może się zdarzyć i wtedy stracimy kontrolę nad pieskiem. Te i masę innych sytuacji, których nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć,  doprowadzają do zaginięcia psów i kotów. Jeśli zwierzak ma mikrochipa zdecydowanie zwiększa się szansa na odnalezienie go.
Należy pamiętać, że samo zachipowanie psa to jeszcze nie wszystko. Numer musi być zarejestrowany w bazie danych – w naszym przypadku to  SAFE-ANIMAL  Międzynarodowa Bazą Danych zaczipowanych zwierząt posiadająca największą i najbardziej aktualną w Polsce bazę danych. By zidentyfikować psa z elektroniczną wizytówką  potrzebne są specjalne czytniki. W Legionowie w takie czytniki wyposażone są lecznice biorące udział w akcji chipowania oraz miejskie służby porządkowe.
Aby chipowanie miało sens trzeba także na bieżąco aktualizować dane właściciela w odpowiedniej bazie. Gdy zmieniamy numer telefonu, miejsce zamieszkania, należy to zgłosić do bazy danych. Trud niewielki, a zdecydowane ułatwienie procesu identyfikacji psa i ułatwienie jego powrotu do domu.

 

3 KOMENTARZE

  1. Akcja powinna być wznowiona po przyjęciu budżetu na rok 2013. Na wszelki wypadek radzę sprawdzić jednak, czy w którejś z wyznaczonych lecznic nie zostały jeszcze jakieś pojedyncze chipy, wówczas można byłoby zachipować psiaka jeszcze teraz. Podaję lecznice :

    ul. Słowackiego 8c – Przychodnia Weterynaryjna Legionowo Jacek Bany,

    ul. Jagiellońska 8 – Gabinet weterynaryjny – Lek. wet. Mieczysław Majewski

    ul. Husarska 28 – Alfawet Lecznica Weterynaryjna Michał Garwacki,

    ul. Królowej Jadwigi 6 – Przychodnia Weterynaryjna Wet Małgorzata Charzyńska – Wróbel

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.