W ostatnich latach trzy legionowskie Stacje Uzdatniania Wody – „Jagiellońska”, „Piaski” oraz „Łajski”, przechodziły kompleksowe modernizacje. Obecnie na tej ostatniej, czyli SUW „Łajski”, kończą się prace mające na celu zabezpieczenie układu wodociągowego przed nagłymi uderzeniami hydraulicznymi na sieci wodociągowej. Dzięki zastosowaniu nowego urządzenia w przypadku konieczności chwilowego wyłączenia Stacji Uzdatniania Wody, spowodowanego przerwami w dostawie energii elektrycznej od zewnętrznego dostawcy, po jej ponownym uruchomieniu zniwelowanie zostanie do minimum występowanie tych uciążliwości.


Zabezpieczenie przed uderzeniami hydraulicznymi polegać będzie na wypełnianiu zbiornika wodą, przy jednoczesnym zachowaniu w tym zbiorniku poduszki powietrznej o określonej objętości i ciśnieniu. Prawidłowa praca układu polegać będzie na samoczynnym i automatycznym utrzymaniu w zbiorniku określonych poziomów wody i ciśnienia powietrza. Układ techniczny Stacji Uzdatniania Wody, oprócz samego hydraulicznego zbiornika powietrznego, będzie wyposażony dodatkowo w elektrozawory i elementy do automatycznego sterowania pracą całego układu wodociągowego. Dzięki wdrożeniu tej nowoczesnej, certyfikowanej technologii będziemy mieli zagwarantowane jeszcze większe niż do tej pory bezpieczeństwo w zakresie nieprzerwanych dostaw wody w naszych kranach.

Należy podkreślić, że Stacja Uzdatniania Wody „Łajski” w ostatnich latach była poddawana procesom modernizacyjnym. Stacja została wyposażona w agregat prądotwórczy, który włącza się automatycznie w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej. Zamontowano nowe aeratory i filtry ze złożem filtracyjnym oraz zmodernizowano zbiorniki na wodą czystą. Pozostałe dwie Stacje Uzdatniania Wody – „Jagiellońska” i „Piaski”, również poddawane są procesom modernizacyjnym. Już niebawem na SUW „Piaski” rozpoczną się prace nad modernizacją ciągu technologicznego instalacji wodociągowej tej stacji.

Warto przypomnieć, że na przełomie 2017 i 2018 roku połączono wszystkie trzy SUW-y w jeden system – i powstała tzw. spinka. Ta strategiczna inwestycja miała na celu zabezpieczenie zasilania w wodę wszystkich rejonów miasta, w przypadku ewentualnej niespodziewanej awarii jednej ze stacji uzdatniania. Gdyby z jakichś nieprzewidzianych powodów jedna z nich nie mogła pracować, to pozostałe stacje będą mogły przejąć jej zadania. Ponadto w 2019 roku wdrożono system biomonitoringu wody służący do wczesnego ostrzegania przed nagłym zanieczyszczeniem wody pitnej w sieci wodociągowej. Najważniejszy element ostrzegawczy tego systemu stanowią małże, które są bardzo czułe na najmniejsze zanieczyszczenia w wodzie.

Szereg modernizacji oraz wdrożonych strategii prowadzonych przez PWK „Legionowo” na obiektach wodociągowych miał i ma na celu zapewnienie wszystkim mieszkańcom Legionowa nieprzerwanych dostaw zdrowej i czystej wody.

Poprzedni artykułPrywata po legionowsku
Następny artykułWolta w stronę oszczędzania
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 52-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.