Na początku tygodnia ratusz opublikował wyniki głosowania w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Gminy Miejskiej Legionowo. Blisko tysiąc mieszkańców nie mogło się mylić! Spośród dziewięciu zabiegających o ich przychylność projektów wyłoniono pięć, które w przyszłym roku doczekają się realizacji. Według załączonych do każdego z nich kosztorysów ma ona pochłonąć prawie 486 tys. zł.

Skoro już mowa o liczbach, swój wpływ na końcowy kształt legionowskiego budżetu „dla ludu” postanowiło wywrzeć 937 osób. To o wiele mniej niż przed rokiem, gdy zagłosowało ponad 2700 mieszkańców. Biorąc jednak pod uwagę trwającą za wschodnią granicą wojenną zawieruchę oraz niepewną sytuację ekonomiczną, wielu zaprzątniętych codziennymi problemami legionowian można rozgrzeszyć z tego obywatelskiego zaniedbania. Zwłaszcza że kiedy już ktoś między 29 lipca a 4 września br. postanowił oddać swój głos, z reguły robił to jak należy. – Cieszy nas fakt, że liczba głosów nieważnych, z blisko siedmiu procent w roku ubiegłym, spadła teraz do zaledwie jednego procenta. Najwyraźniej doświadczenia z pierwszej edycji pozwoliły mieszkańcom uniknąć błędów skutkujących nieważnością głosu. Wciąż jednak zdarzają się na przykład karty, na których są dane mieszkańca, a brak jest numeru projektu, albo karty wypełnione przez mieszkańców sąsiednich gmin, którzy decydować o legionowskim budżecie obywatelskim oczywiście nie mogą – mówi Kamil Stępkowski, przewodniczący Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego.

Mają natomiast do tego prawo legionowskie panie, z czego znów bardzo ochoczo skorzystały. – Tak samo jak w roku ubiegłym, kobiety głosowały zdecydowanie chętniej od mężczyzn i stanowiły w Legionowie ponad dwie trzecie głosujących. Tym razem dużo więcej osób głosowało przy pomocy urządzeń mobilnych oraz komputerów. W wersji tradycyjnej swoją wolę wyraziło tylko 12 procent mieszkańców – najwięcej z nich pofatygowało się w tym celu do urzędu miasta. Dla nas to dowód, że prowadzone wcześniej przez ratusz akcje promocyjne, zachęcające do oddania głosu w wersji elektronicznej, odniosły skutek. W ten sposób można zrobić to szybciej i bardziej komfortowo, mając w dodatku szansę – dzięki dedykowanej budżetowi stronie internetowej – bliższego przyjrzenia się wszystkim projektom – dodaje rzecznik legionowskiego ratusza.

Co do budżetowych zwycięzców, największą popularność wśród projektów zyskał legionowski EKO Cmentarz. Drugie miejsce wśród wybranych do realizacji projektów zajął remont „Orlika” na miejskim stadionie, trzeci był zaś dworcowy książkomat. Pozostałe dwa zadania, które wskoczyły na listę laureatów, to poidełka dla ptaków oraz remont szatni w IŁ Capital Arenie Legionowo. Nieco mniej szczęścia miały projekty dotyczące remontu przyszkolnego boiska sportowego na ul. Broniewskiego i siłowni plenerowej przy Królewskiej Dwójce. Wprawdzie dzięki liczbie głosów wskoczyły do elity, ale ze względu na dużą wartość inwestycji, zgodnie z budżetowym regulaminem, musiały ustąpić miejsca mniej kosztownym przedsięwzięciom, pozwalającym za to optymalnie zagospodarować przeznaczone na ten cel 500 tys. zł.

Zwycięska piątka projektów zacznie być wcielana w życie od początku przyszłego roku. O kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Gminy Miejskiej Legionowo urzędnicy myślą za to już teraz. – Zaczynamy się zastanawiać, jak w przyszłym roku bardziej zachęcić mieszkańców do głosowania i do złożenia jeszcze większej liczby projektów. W związku z tym do 30 dni wydłużyliśmy w harmonogramie czas na składanie projektów, postaramy się też, aby częściej dostępny był w ratuszu punkt konsultacyjny, gdzie mieszkańcy mogą na przykład zapytać, w jaki sposób złożyć wniosek. Myślimy też o bezpośredniej pomocy ludziom w ich przygotowaniu, pod warunkiem posiadania przez nich odpowiedniego pomysłu oraz miejsca do jego realizacji – zapowiada Kamil Stępkowski.

EKO Cmentarz w Legionowie, 233 głosy – 90.000 zł
Remont boiska „Orlik” z nawierzchni poliuretanowej, 154 głosy – 344.000 zł
Książkomat na dworcu, 128 głosów – 25.000 zł
Poidełka dla ptaków, 57 głosów – 5200 zł
Remont szatni w budynku IŁ Capital Arena Legionowo, 30 głosów – 21.000 zł

Więcej informacji o projektach można uzyskać na stronie legionowo.budzet-obywatelski.org.

Poprzedni artykułDzieci na to jak na lato!
Następny artykułZatankowali odsiadkę
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 52-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od blisko dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.