Statystyki potrafią wprawdzie czasem być mylące, ale z reguły – o ile nie są sporządzane pod konkretne zlecenie – dobrze oddają rzeczywistość. Wypada więc chyba zaufać ekspertom z portalu rankomat.pl, którzy podali ostatnio, że odsetek legionowian, którzy przy zawieraniu polisy OC mają już na koncie jakąś kraksę, jest najwyższy na Mazowszu. Wprawdzie tylko o włos, lecz nasi zostawili w tyle nawet warszawiaków!

Oficjalne dane mówią, co następuje: poszukując ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu, 23 proc. mieszkańców Legionowa zadeklarowało co najmniej jedną szkodę. Był to najwyższy wynik w województwie mazowieckim, który dał im 26 miejsce w krajowym rankingu. Nawiasem mówiąc, statystyczny „szkodowy” legionowianin ma 38 lat i jeździ 13-letnim oplem astrą. Ilu mieszkańców miasta dokładnie wpisuje się w ten schemat, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że ceny polis OC dla tych kierowców, którzy spowodowali szkodę w zeszłym roku, były dość wysokie. Musieli oni za ten obowiązkowy dokument zapłacić średnio 971 zł, gdy tymczasem średnia dla całego miasta wyniosła sporo mniej, bo 705 zł. Tak czy owak, inni mają gorzej. – Towarzystwa ubezpieczeniowe, kalkulując ryzyko wystąpienia kolizji, biorą pod uwagę nie tylko dane kierowcy oraz jego pojazdu, ale także miejsce jego zamieszkania. Każde miasto jest inaczej oceniane przez ubezpieczycieli ze względu na sieć dróg, liczbę ich użytkowników, czy też czas spędzany przez nich w trasie. W związku z tym kierowcy z Wrocławia, Warszawy i Gdańska płacą więcej za OC niż na przykład mieszkańcy Legionowa – tłumaczy Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

Dzięki rankingowi portalu przedstawiającemu 84 polskie miasta powyżej 50 tys. mieszkańców można sprawdzić, jak duży odsetek kierowców przyznał się do spowodowania co najmniej jednej szkody. Legionowo zajęło w nim, jako się rzekło, 26 miejsce. Inne mazowieckie miasta wylądowały w tym rankingu niżej, na przykład Warszawa (22,9 proc., 30 miejsce), Siedlce (22,7 proc., 32 miejsce), Ostrołęka (20,5 proc., 65 miejsce). W skali całego kraju, przynajmniej według złożonych deklaracji, najmniej szkodowych kierowców jest w Ostrowcu Świętokrzyskim (16,8 proc.), a najwięcej w Rudzie Śląskiej (26,1 proc.). Jak zatem widać, legionowscy posiadacze aut są tuż, tuż od krajowego topu…