fot. UM Legionowo

W Urzędzie Miasta Legionowo uruchomiono telefon kontaktowy dedykowany osobom niepełnosprawnym i seniorom, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień przeciw COVID-19. Należy jednak pamiętać, że gmina oferuje pomoc tylko w transporcie do placówki medycznej i nie prowadzi zapisów na szczepienia.

Proponowany przez urzędników transport jest przeznaczony dla osób posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami, a także dla mieszkańców mających trudności z dostępem do punktu szczepień – np. osób starszych, bez możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień. W celu umówienia transportu dla seniorów spełniających te warunki należy zadzwonić pod numer telefonu 22 766 40 84, pamiętając jedynie, że przed kontaktem z ratuszem trzeba mieć już umówioną wizytę w placówce medycznej.

Uruchomiona 15 stycznia infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Pod wskazanym numerem telefonu udzielane są ogólne, pozyskane ze stron rządowych informacje o programie szczepień. Jak już wspomniano, obsługujący infolinię pracownicy legionowskiego ratusza nie dokonują jednak rejestracji na szczepienia, nie udzielają również informacji medycznych dotyczących tego zabiegu. Kolejność szczepień wskazana jest w Narodowym Programie Szczepień.

Rozpoczęta 15 stycznia rejestracja odbywa się na trzy sposoby: poprzez darmową, całodobową infolinię 989, gdzie do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który przyjdzie SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty; poprzez kontakt z wybranym punktem szczepień na terenie Legionowa, lub przy pomocy rejestracji online na stronie pacjent.gov.pl, gdzie konieczne jest jednak posiadanie Profilu Zaufanego. Zaraz po dokonaniu rezerwacji pacjent otrzyma powiadomienie SMS, a następnie – dzień przed planowanym terminem – ponowne przypomnienie o szczepieniu.

Lista punktów szczepień w Legionowie:
• Zdrowie – Legionowo Sp. z o.o., 22 774 20 25
• Mediq – Jerzy Petz, 22 774 26 40 wew. 0
• EL-MED Marcinkowscy Spółka Jawna, 22 784 57 24
• Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska – SPZOZ w Legionowie, 22 381 25 25
• Zespół Opieki Zdrowotnej „Legionowo” Sp. z o.o. 22 774 51 51.