Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie apeluje do wszystkich ozdrowieńców, czyli osób, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe, o oddawanie osocza krwi. Zawiera ono bowiem przeciwciała, które zdaniem naukowców pomagają z skutecznym klinicznie oraz bezpiecznym leczeniu chorych na koronawirusa z objawami zarażenia zagrażającymi życiu.

Według specjalistów zawarte w osoczu ozdrowieńca przeciwciała specyficzne dla wirusa SARS-CoV-2, które reagują na koronawirusa, neutralizują go w organizmie osoby z aktywnym zakażeniem. A skoro tak, osocza potrzeba teraz wyjątkowo dużo. Stąd właśnie apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęcający ozdrowieńców do pomocy tym, którzy chorobę przechodzą znacznie gorzej. Dawcami osocza mogą zostać osoby, które spełniają łącznie poniższe warunki:
• przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2
• minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji
• są w wieku 18-65 lat
• spełniają kryteria dla dawców krwi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od dawców krwi (wykaz wymagań i przeciwwskazań do oddawania krwi dostępny na stronie internetowej RCKiK).

Co ważne, dawcy nie mają obowiązku wykonywania żadnych badań we własnym zakresie. Ozdrowieńcy, którzy spełniają powyższe kryteria i chcą oddać osocze, proszeni są o kontakt telefoniczny, co pozwoli dokonać wstępnej oceny braku przeciwwskazań oraz ustalić termin i miejsce pobrania:
• Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75 w Warszawie, nr tel. 723 203 207 lub 691 060 504 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-17:00 oraz w soboty w godz. 7:00-14:00)
• Terenowy Oddział w Płocku, nr tel. 24 364 62 51 (w każdą środę i piątek w godz. 7:00-10:00)
• Terenowy Oddział w Nowym Dworze Mazowieckim, nr tel. 22 785 05 73 (w każdą środę i piątek w godz. 7:00-10:00).

W celu usprawnienia kontaktu ze stacjami krwiodawstwa został również uruchomiony adres mailowy: koronawirus@rckik-warszawa.com.pl, gdzie należy wysłać wiadomość z numerem telefonu, pod który zadzwoni lekarz ze stacji.