fot. UM Legionowo

Aby zapewnić mieszkańcom bezpieczniejsze funkcjonowanie w okresie epidemii, Urząd Miasta Legionowo zakupił za 30 tys. zł dwa urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń. Będą one wykorzystywane według bieżących potrzeb, w placówkach oświatowych i instytucjach kultury oraz innych budynkach publicznych.

– W związku z pandemią koronawirusa konieczne jest wprowadzenie szczególnych zasad bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. Dokładna dezynfekcja wszelkich obszarów, z którymi mogli mieć kontakt chorzy na Covid-19 uczniowie, pracownicy oświaty i kultury, pozwoli na zmniejszenie ryzyka zachorowania. Od marca dostarczamy maseczki, rękawice, przyłbice i żele antybakteryjne do placówek oświatowych. W urzędzie wprowadziliśmy nowe zasady obsługi klienta i na bieżąco, kilka razy dziennie dezynfekowane są klamki, poręcze, przyciski w windach i na klatkach schodowych. Wszystko z dbałości o biologiczną czystość publicznych pomieszczeń i bezpieczeństwo ludzi – mówi Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa.

Urządzenia o nazwie Nocospray są użytkowane w szpitalach, ambulansach, laboratoriach, gabinetach lekarskich i restauracjach. Są kompatybilne ze sprzętem elektronicznym znajdującym się na salach operacyjnych, oddziałach intensywnej terapii i w innych tego typu miejscach. Korzystają z nich gabinety weterynaryjne i zakłady produkcyjne. Ich użycie pozostawia bezpieczniejsze środowisko mikrobiologiczne, skutecznie zmniejszając ryzyko zakażeń szpitalnych i skracając czas leczenia. Produkowana przez aparat sucha mgła o wielkości około 5 mikronów dochodzi w każde miejsce, także niedostępne tradycyjną metodą dezynfekcji. Co istotne, następuje bardzo szybka dyfuzja środka w całym pomieszczeniu, co umożliwia jego użytkowanie już po około 60 minutach.

Dwa urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń będą obsługiwane przez przeszkolonych w tym kierunku strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej i pracowników Straży Miejskiej. Instytucje kultury – MOK, Muzeum Historyczne i Miejska Biblioteka Publiczna, oraz szkoły i przedszkola będą mogły zgłaszać zapotrzebowanie do miejskiego referatu zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej, który z ramienia urzędu zajmuje się koordynacją takich działań.