Coroczna informacja na temat transportu zbiorowego na terenie powiatu legionowskiego, przekazana podczas lipcowej sesji rady powiatu, była też okazją do poinformowania radnych na jakim etapie jest rewitalizacja kolei do Zegrza.

Jak poinformował Michał Stalmach, kierownik zespołu ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych i polityki rozwoju w starostwie powiatowym w Legionowie, w czwartym kwartale bieżącego roku PKP, będące głównym inwestorem tego przedsięwzięcia, planuje ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji w formuje projektuj i buduj. Same prace mają się rozpocząć na początku 2020 roku, a potrwać do końca 2022. – Kolej musi się wyrobić w tym terminie, ponieważ jest to Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego i po prostu zwyczajnie kończy się perspektywa finansowa. Dlatego późniejsze prace już nie będą mogły być wykonywane. Projekt jest wpisany w listę projektów Regionalnego Programu Operacyjnego, więc będzie to musiało być zrobione do końca 2022 roku – powiedział Michał Stalmach.

Rewitalizacja obejmie czterokilometrowy odcinek linii kolejowej między Wieliszewem a Zegrzem Południowym. To połączenie będą obsługiwały pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. Na tej trasie mają jeździć składy o długości dochodzącej do 180 metrów, a ich maksymalna prędkość wyniesie prawdopodobnie 80 kilometrów na godzinę. Zgodnie z założeniami w ciągu doby do Zegrza i z powrotem ma jeździć 30 pociągów. Co pół godziny w szczycie i co godzinę poza nim. Przystanek końcowy będzie usytuowany w Zegrzu Południowym przed drogą dojazdową do Wojskowego Instytutu Łączności. Stacja oraz 200-metrowe perony, zgodnie z przygotowaną koncepcją, mają być zadaszone. W obiekcie ma być też miejsce na pomieszczenie techniczne i sanitarne. Bezpośrednio przy wyjściu ze stacji zaplanowano zajezdnię autobusową, a nieco dalej wielopoziomowy parking w systemie Park & Ride, w którym przewidziano około 250 miejsc postojowych. Stacja w Zegrzu ma bowiem służyć zintegrowaniu trzech systemów transportowych: kolejowego, autobusowego i samochodowego.

Władzom powiatu udało się też wynegocjować z kolejami zlokalizowanie na trasie pociągu jeszcze jednego przystanku. Będzie się on znajdował na terenie gminy Wieliszew w pobliżu skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 631. – A więc na trasie będziemy jeszcze mieli przystanek w Wieliszewie, co jest ważne w perspektywie ogromnego rozwoju tej gminy. Stacja końcowa będzie oczywiście usytuowana w Zegrzu Południowym na linii numer 28 – powiedział Michał Stalmach.

Rewitalizacja kolei do Zegrza ma kosztować 35 milionów złotych, z czego 22 miliony to będzie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

2 KOMENTARZE

  1. A co na to mieszkańcy Zegrza, Nieporętu, Serocka i okolicznych miejscowości? Czy zdecydują się przesiąść z samochodu do SKMki?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.