Jak zwykle o tej porze roku, zaczynają się pożary traw. Legionowscy strażacy już odnotowali pierwsze zgłoszenia i pierwsze interwencje. Przypominamy, że wypalanie traw na łąkach czy nieużytkach rolnych to przestępstwo zagrożone nawet 10 latami pozbawienia wolności.

We wtorek (5 marca) około południa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Legionowo oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Jabłonny zostały skierowane do pożaru trawy, który wybuchł w pobliżu wału przeciwpowodziowego w Jabłonnie. Gdy strażakom udało się opanować płonące nieużytki, 500 metrów od tego miejsca doszło do kolejnego pożaru trawy. Również i w tym przypadku sytuacja została w miarę szybko opanowana.

Pamiętajmy jednak, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, a także bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też ogromne niebezpieczeństwo dla podróżujących. Dym znacznie bowiem ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji.

Wypalanie traw jest zagrożoną grzywną w wysokości nawet pięciu tysięcy złotych, a w przypadku gdyby taki pożar spowodował zagrożenie dla życia, zdrowia lub mienia osób trzecich, podpalacz może trafić za kratki nawet na 10 lat.

fot. KP PSP Legionowo