Pierwsze pożary traw w tym roku już za nami. Niestety wraz z ociepleniem, strażacy na terenie powiatu, muszą szykować się na liczne zgłoszenia o pożarach traw i nieużytków. Tylko w niedzielę w jednym momencie, dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania, odebrał dwa zgłoszenia o pożarze traw. Ogniem zajęły się również dwa samochody.

Pierwsze zgłoszenie wpłynęło z Legionowa, gdzie na ulicy Sowińskiego, zapalił się samochód marki Peugeot. Ogień pojawił się w komorze silnika. Strażacy poradzili sobie z żywiołem, używając jednego prądu wody w natarciu. Po paru minutach pod numer 998 wpłynęło zgłoszenie o pożarze trawy w Janówku Pierwszym. Zgłoszenie to trafiło również do nowodworskich strażaków, którzy także przybyli na miejsce pożaru. W tym samym czasie zadzwonił telefon ze zgłoszeniem dotyczącym pożaru w Serocku. Na ulicy Wyzwolenia również płonęła trawa. W trakcie tych akcji niestety wpłynęło kolejne zgłoszenie o pożarze. Tym razem w Zegrzu zapalił się samochód osobowy marki Volvo. Płomienie wydostawały się aż na zewnątrz komory silnika. Również i w tym przypadku strażacy musieli użyć środka gaśniczego w natarciu na płonący pojazd.

Wystarczyło trochę słońca i ocieplenie a już pojawiły się pierwsze pożary traw. Taka sama sytuacja jest z samochodami. Wilgoć powstała w wyniku ocieplenia i odmrożenia może może powodować uszkodzenia w silniku i jego pożar.

Marek Karpowicz