Cukrzyca jest obecnie nazywana pierwszą niezakaźną epidemią na świecie. Szacuje się, że problem ten dotyczy 387 milionów osób, z czego 179 milionów, czyli prawie połowa, pozostaje niezdiagnozowana. W Polsce na cukrzycę cierpi już co 11 obywatel. Jak jej zapobiegać, jakie są pierwsze objawy i w końcu, jak z nią żyć – tego wszystkiego legionowianie mieli okazję dowiedzieć się w ratuszu.

We wtorek (24 października), w ramach tegorocznych Senioraliów, odbył się tam wykład lekarza diabetologa Moniki Kasprowicz pt. „Cukrzyca typu II – od początku choroby do nowoczesnego leczenia”. Jak przypomniała prelegentka, skala problemu jest ogromna, a cukrzycę można śmiało nazwać chorobą cywilizacyjną. Szczególną rolę w zapobieganiu tej chorobie metabolicznej odgrywa profilaktyka. Dlatego wszyscy uczestnicy spotkania mieli tego dnia okazję bliższego zapoznania się ze słodkim wrogiem. W końcu aby sobie z przeciwnikiem poradzić, trzeba się z nim nieraz zaprzyjaźnić…

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną. U chorych zakłóceniu ulega metabolizm węglowodanów. Choć rozróżniamy dwa typy cukrzycy, około 90 proc. przypadków to typ II. Jest on związany nie tylko z genetyką, ale przede wszystkim z trybem życia. To prawda, że z wiekiem jesteśmy bardziej narażeni na wystąpienie choroby, ale nie oznacza to, że na cukrzycę nie cierpią ludzie młodzi. Rozpoznaje się ją nawet u dzieci. Wiąże się to z narastającą epidemią otyłości. Choroby tej nie wolno lekceważyć, gdyż niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Oczywiście nawet z rozpoznaną cukrzycą można cieszyć się długim życiem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wraz z diagnozą choroby musi iść zmiana trybu życia. Same leki nie są tu bowiem rozwiązaniem.

Pierwsze objawy

Typowe objawy cukrzycy to wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, zapach acetonu w moczu i pocie, zwiększony apetyt, tycie (ale i chudnięcie) oraz chroniczne zmęczenie. – Te objawy, o których się powszechnie mówi, świadczą zazwyczaj o rozwiniętej już cukrzycy. Dlatego w pewnych sytuacjach dobrze by było nie czekać na objawy i działać, wykonując profilaktyczne badania. Osoby, które przebyły cukrzycę ciążową, czy takie, które miały tą chorobę w rodzinie, a także osoby otyłe, powinny zwrócić na to szczególną uwagę – tłumaczy lekarz diabetolog.

Przeciwdziałanie

Jak mówi Monika Kasprowicz, najlepiej sprawdzi się tu utarty slogan – zdrowy tryb życia. To oznacza aktywność fizyczną, nie tylko od święta, ale i na co dzień. Możemy nawet po prostu spacerować, ważne aby ruch na stałe pojawił się w naszym rozkładzie dnia. Kluczowe jest także zdrowe, racjonalne odżywianie. Warto zwrócić uwagę na to, co jemy. W dzisiejszych czasach właściwie wszystkie produkty, które zostały przetworzone, są przeładowane cukrem. I nie chodzi tylko o ciastka, batony czy napoje gazowane, lecz także o chipsy, wędliny, keczup, wyroby garmażeryjne itd. – trudno znaleźć na sklepowej półce towar wolny od choćby minimalnego dosłodzenia.
Producenci dobrze wiedzą, że cukier poprawia smak i działa niczym narkotyk, przez co zwykle nie potrafimy mu się oprzeć. Nawet pozornie zdrowe produkty, takie jak jogurty lub soki owocowe, okazują się być prawdziwą tykającą bombą zagrażającą zdrowiu. W jednym kubku jogurtu potrafi znaleźć się nawet 10 łyżeczek cukru! Dlatego na każdym kroku powinniśmy być czujni i na niego uważać.

KejT