Legionowskie Muzeum Historyczne już po raz dziesiąty włączyło się w ogólnopolską Noc Muzeów. Z okazji okrągłego jubileuszu, zarówno w siedzibie głównej placówki, jak i w jej filii na osiedlu Piaski, przygotowano dla zwiedzających specjalną ofertę. Gwoździem programu były dwie wyjątkowe wystawy.

– W naszej siedzibie głównej przy ul. Mickiewicza otwieramy wystawę poświęconą Lidze Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Jest to zbiór pochodzący z kolekcji różnych muzeów, ale przede wszystkim z kolekcji znanego badacza tej tematyki, Zdzisława Zajdlera. To są unikalne i absolutnie rewelacyjne rzeczy – mówił dr hab. Jacek Szczepański, dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie. Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej powstała w latach 20. ubiegłego wieku. Jej zadaniem było przeszkolenie i przygotowanie społeczeństwa na wypadek ataku lotniczego i gazowego w przyszłych konfliktach zbrojnych. Oprócz samych szkoleń, liga wyposażała też ludność cywilną w sprzęt niezbędny do ochrony osobistej czy do akcji ratunkowych. Finansowała również budowę szybowisk i lotnisk, szkół lotniczych oraz instytutów aerodynamicznych. Prowadziła także specjalistyczne szkolenia w zakresie lotnictwa oraz spadochroniarstwa. Na wystawie pokazanej w legionowskim muzeum można między innymi zobaczyć archiwalne fotografie, dokumenty oraz elementy wyposażenia członków Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.
Oprócz wystaw na jubileuszową dziesiątą Noc Muzeów przygotowano też kilka konkursów rodzinnych, prelekcje i wystąpienia naukowe, koncerty szlagierów z lat 20. i 30. XX wieku, a także… potańcówkę. Taneczną zabawę zorganizowano w filii na Piaskach. – Tam również jest bardzo ciekawy program. Są pokazy zabytkowych aut, konkursy plastyczne, ponad dwudziestu żołnierzy z grup rekonstrukcyjnych odtwarzało mundur żołnierzy II Rzeczpospolitej i wreszcie mamy wystawę poświęconą kasynom wojskowym. Taki temat nie jest przypadkowy, w tym roku mija bowiem pięć lat funkcjonowania filii Piaski, która właśnie w jednym z takich kasyn się mieści – powiedział dyrektor Szczepański. Obie wystawy można oglądać do września.
Tegoroczne nocne zwiedzanie legionowskiego Muzeum Historycznego i jego filii trwało aż do godziny pierwszej w nocy.

Elph