Ze sportem i sztuką

0
369

W piątek i sobotę (12 i 13 maja) odbyły się w Legionowie dwa kolejne duże wydarzenia zorganizowane w ramach tegorocznych Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Pierwszym z nich była paraolimpiada, tradycyjnie już przeprowadzona na terenie Stadionu Miejskiego, drugim – plener malarski pod hasłem „Chodź, pomaluj mój świat”.

W paraolimpiadzie wzięło udział około 280 uczestników. – To są głównie uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Serocku, Warsztatów Terapii Zajęciowej z ul. Zwycięstwa i Warsztatów Terapii Zajęciowej św. Rity. Swoich reprezentantów wystawiły też dwie legionowskie podstawówki: Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Podstawowa nr 3. Są też dzieci z jednego z miejskich przedszkoli – informuje Jerzy Jastrzębski z Fundacji „Promień Słońca”, współorganizator Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Jak co roku paraolimpiadę podzielono na dwie części: rekreacyjną i sportową. Ta pierwsza była przeznaczona głównie dla młodszych i mniej sprawnych uczestników zabawy. Tu dzieci m.in. rzucały do celu obręczami, biegały przez tor przeszkód, kopały piłkę do bramki lub też wrzucały ją do kosza.
W części sportowej mieliśmy już natomiast do czynienia z prawdziwą rywalizacją. Zawodnicy biegali na 60 metrów, skakali w dal i rzucali na odległość piłką palantową. – Uczestnicy konkurencji sportowych walczą o miejsca i się do tych zawodów mocno przygotowują. Nagrody są drugorzędne, ale pokazanie tego, że jest się lepszym od innych, to chyba jest w charakterze każdego człowieka. I oni właśnie o to walczą. Również w konkurencjach rekreacyjnych każdy chce zdobyć jak najwięcej punktów i uzyskać jak najlepszą pozycję w rankingu. Po zawodach są bowiem ogłaszane wyniki i każdy wchodzi na podium – powiedział Jerzy Jastrzębski.
Dzień później, w sobotę, na terenie parku za legionowskim ratuszem odbył się kolejny plener malarski „Chodź, pomaluj mój świat”. Tak jak podczas paraolimpiady niepełnosprawni mieszkańcy powiatu imponowali swoją tężyzną fizyczną, tak w trakcie pleneru mogli się pochwalić przede wszystkim tym, co im w duszach gra. Za sztalugami usiadło w sumie 34 laureatów Przeglądu Twórczości Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego.

Elph