W Legionowie powstanie nowy, w pełni profesjonalny obiekt sportowy. Na działce znajdującej się na terenie Stadionu Miejskiego Legionowska Akademia Sportów Walki, która wydzierżawiła ten teren od KZB Legionowo, wybuduje halę, gdzie legionowskie dzieci i młodzież będą mogli uczyć się sportów walki.

Decyzja o wydzierżawieniu tej nieruchomości to reakcja władz miasta na petycję, która trafiła do prezydenta, a pod którą podpisało się kilkuset legionowian. – Wpłynęła ona kilka miesięcy temu. Mieszkańcy Legionowa zwrócili nam w niej uwagę, że mimo stale rozwijającej się bazy sportowej, liczba obiektów, gdzie można by było uprawiać sport, jest w Legionowie cały czas niewystarczająca – tłumaczy prezydent Roman Smogorzewski. A ponieważ gmina, jak wiadomo, ma ograniczone możliwości finansowe, a poza tym Legionowo jest już i tak jednym z tych miast w Polsce, które proporcjonalnie do wysokości swojego budżetu wydaje najwięcej na lokalny sport, w tym przypadku postanowiono zdać się na sprawdzone rozwiązanie, jakim jest partnerstwo publiczno-prywatne. – Tutaj mamy właśnie do czynienia z taką sytuacją. Spółka gminna, czyli KZB Legionowo, ogłosiła przetarg nieograniczony, w którym każdy mógł wystartować, na wybudowanie hali sportowej usytuowanej przy stadionie – powiedział prezydent.
Do przetargu stanęło dwóch oferentów. W drodze licytacji wygrała Legionowska Akademia Sportów Walki. Stowarzyszenie zajmuje obecnie część budynku po dawnym Samie Społem przy ul. Jagiellońskiej, naprzeciwko poczty. Zanim w 2014 roku legionowscy fajterzy tam trafili, przez kilkanaście lat tułali się po szkołach. Warunki, jakie mają w społemowskim lokalu, nie są najlepsze, bo i sam budynek jest już wiekowy, i zdarza się, że czasem z dachu coś pocieknie. – Naszym marzeniem od dawna było pobudowanie klubu z prawdziwego zdarzenia i stworzenie jak najbardziej optymalnych warunków do uprawiania sportów walki, bo tym się właśnie zajmujemy – powiedział Grzegorz Ratigowski, prezes Stowarzyszenia Legionowska Akademia Sportów Walki.
LASW działa już od prawie 10 lat. Dzieci, młodzież oraz dorośli trenują tam taekwondo olimpijskie, które jest ich bazową dyscypliną, oraz boks. Stowarzyszenie prowadzi też z sukcesami zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Kadrę trenerską stanowią olimpijczycy i mistrzowie Europy oraz świata w sportach walki. Kilku podopiecznych akademii, zarówno juniorów, jak i seniorów, należy do kadry Polski w taekwondo olimpijskim. Wśród nich są też mistrzowie świata, medaliści pucharów świata i wielokrotni mistrzowie Polski. Marzeniem Stowarzyszenia jest wychowanie legionowskiego olimpijczyka i paraolimpijczyka. Być może w nowym obiekcie to się w końcu uda. – Budynek będzie się składał głównie z sal do sportów walki. Chcemy, żeby były one o światowym standardzie. Planujemy, że będą tam dwie salki do taekwondo olimpijskiego, sala do boksu i być może do judo. Głównie skupiamy się na sportach olimpijskich. Na dole planujemy też wygospodarować cześć pomieszczeń na rehabilitację sensoryczną dla osób niepełnosprawnych oraz siłownię dostosowaną zarówno dla nich, jak i dla seniorów – powiedział Grzegorz Ratigowski. – Mam nadzieję, że uda im się zebrać kapitał i szybko tę halę wybudują. Nie ma zagrożenia, że ten grunt zostanie jakoś inaczej wykorzystany, ponieważ nie zostanie ani przeniesiona własność, ani ustanowione użytkowanie wieczyste. Tu mamy do czynienia z dzierżawą celową. Myślę, że ten przedsiębiorca, który od lat prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą, uzupełni ofertę sportową na legionowskim rynku – dodał prezydent Smogorzewski.
Rafał Michałowski