Jedyny dom dziecka działający na terenie powiatu, czyli Dom Dziecka im. Piusa XI w Chotomowie obchodził 90-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w piątek (7 października) na ternie placówki zorganizowano duże uroczystości jubileuszowe.

Rozpoczęły się one o godz. 14.00 od polowej mszy świętej, którą celebrował ksiądz biskup Marek Solarczyk. Po głównej uroczystości wychowankowie przedstawili krótki montaż słowno-muzyczny, w którym z perspektywy wspomnień wychowanek chotomowskiego domu dziecka przedstawiono 90-lat jego istnienia. Następnie wspólnie poświęcono ikonę Matki Bożej, która znajduje się przy wejściu do budynku. – Myślę sobie, że ten dom jest wyjątkowy i gromadzi wyjątkowo dużo ludzi dobrej woli, które temu domowi sprzyjają. Cieszę się, że jako starosta mogę gościć na dzisiejszej uroczystości i cieszyć się razem z wami- mówił do zgromadzonych starosta Robert Wróbel.
Dom dziecka powstał w 1926 roku i był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Przede wszystkim przetrwał on ciężki okres, jakim była II Wojna Światowa. – Jeśli chodzi o czasy wojny to, ponieważ Chotomów był na linii frontu Warszawa-Modlin, to tak naprawdę te działania wojenne także tutaj się toczyły. Siostry razem z dziećmi były w ich centrum i były narażone na to, że musiały opuszczać placówkę w czasie Powstania Warszawskiego. Kilkanaście dni były poza domem. Następnie została podjęta decyzja, że muszą wyjechać i wyjechały pod Częstochowę. Tam tułały się tak naprawdę przez dwa tygodnie. To było ponad 80 dzieci i dwie siostry, więc wielka tułaczka. A później powróciły – opowiada siostra Stanisława Pociecha, dyrektor placówki.
Wśród zaproszonych gości, na uroczystości była także najstarsza wychowanka placówki, która była jej podopieczną od 1935 roku. – Tak naprawdę była świadkiem jak ten obiekt powstawał, bo najpierw był to drewniany dom. Była też świadkiem, jak w 1937 r ten dom był poświęcony, następnie w czasie wojnie naruszony, zniszczony i wrócił do tej poprzedniej świetności – dodaje dyrektor.
Przez 90 lat w Domu Dziecka wychowało się ponad 1000 dzieci. W tym momencie w jego murach znajduje się 28 podopiecznych.